COŚ Tropikalny za 1zł przy zamówieniu za min. 250zł! Zamów teraz!

Piwne rekordy zapisane w Księdze Guinnessa

22 Wrzesień 2022 rok, godzina 07:51

Niektórzy tak bardzo pokochali piwo, że postanowili dać temu wyraz, bijąc rekord Guinnessa w jednej z piwnej konkurencji. Które z nich są najpopularniejsze? Czego można spróbować, by zapisać się w pamięci potomnych i jednocześnie dać wyraz osobistemu zamiłowaniu do złocistego trunku?

Piwne rekordy zapisane w Księdze Guinnessa

Rekord Guinnessa w piciu piwa

Z oczywistych względów największą popularnością cieszą się rekordy związane z piciem piwa. Są to przede wszystkim rekordy w szybkości i ilości wypitego trunku. Warto jednak podkreślić, że są to już jedynie rekordy historyczne. Współcześnie, ze względów bezpieczeństwa, rekordów związanych ze spożywaniem alkoholu w Księdze Guinnessa się nie odnotowuje.

Z korespondencyjnej uczciwości warto jednak wspomnieć o rekordzie z 1977 roku, ustanowionym przez Stevena Petrosino z USA. Wypił on 1 l piwa w zaledwie 1,3 sekundy, wyprzedzając poprzedniego rekordzistę, Petera Dowdeswell’a, aż o 1 sekundę (poprzedni rekord wynosił 2,3 sekundy). Jego wynik to aktualny, oficjalny rekord świata w piciu piwa na czas. Jak już wspomnieliśmy, oficjalnie nie zostanie nigdy pobity, ponieważ uznane to za zbyt niebezpieczne.

O ile rekord Guinnessa w piciu piwa na czas w najbliższym czasie się nie zmieni (takie rekordy nie są już odnotowywane), o tyle w innych obszarach związanych z piwem rekordy wciąż bić można i wiele osób tego typu prób się podejmuje.

Rekord w szybkości otwierania butelek z piwem

Gdy oficjalny rekord świata w piciu piwa nie może być zmieniony, a wyniki nieoficjalne trudno jest zweryfikować, amatorzy piwa i bicia rekordów zaczęli próbować swoich sił w innej związanej z piwem dyscyplinie.

Miejsce rekordu w piciu piwa na czas zajęły rekordy związane z szybkością otwierania butelek lub puszek z piwem. Jednym rekordzistów w tej kategorii jest Krunoslav Budiselic z Chorwacji, który w 2009 roku otworzył 2 tys. butelek z piwem w czasie zaledwie 28 minut i 11 sekund.

Specyficzną wariacją tego osiągnięcia jest rekord Guinnessa w otwieraniu butelek z piwem zębami. Rekordzistą w tej dziedzinie jest Murali K.C z Indii, który w 2011 roku w ciągu jednej minuty otworzył aż 68 butelek z piwem.

Piwo o największej mocy

Rekordy odnoszą się nie tylko do szybkości picia, czy sprawności w otwieraniu butelek z piwem, ale także do mocy przechowywanego w nich trunku. O laur zwycięzcy rywalizuje ze sobą wielu producentów piwa kraftowego. Ze względu na trudność w ustaleniu źródła alkoholu w piwie, wyłonienie zwycięzcy tego typu rekordu nie jest jednak łatwe. Jeszcze do niedawna w Księdze Rekordów Guinnessa za najmocniejsze uważane było piwo Brew Dog o zawartości alkoholu na poziomie 55 procent. Jednak na rynku pojawiają się znacznie mocniejsze piwa, czego przykładem może być zawierające aż 67,5 procent alkoholu piwo Snake Venom Brewmeister.

Największa kolekcja piwa

O zaszczytne miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa rywalizują również kolekcjonerzy, którzy przez długie lata zbierają butelki i puszki z oryginalnymi trunkami pochodzącymi z wielu zakątków świata. Jednym z takich rekordzistów jest Ron Werner z USA. W 2012 roku jego kolekcja butelek z piwem liczyła aż 25 866 sztuk – w jego kolekcji znajdują się trunki z całego świata, w tym kraftowe piwo butelkowe.

Pobicie tego rezultatu nie będzie prostym zadaniem. Zgromadzenie kolekcji składającej się z kilkudziesięciu tysięcy piw pochodzących z różnych zakątków świata z pewnością zajmie długie lata.

Inne ciekawe rekordy związane z piwem

W Księdze Rekordów Guinnessa znalazło się również miejsce dla największej szklanki do piwa. W 2009 roku największą piwną szklanką było szklane naczynie wyprodukowane w USA. Szklanka do piwa mierzyła 243 cm wysokości i 110 cm średnicy. W jej wnętrzu można było pomieścić 1499 litry piwa, co w porównaniu z tradycyjną, półlitrową szklanką wydaje się wynikiem wprost kosmicznym.

Wiele piwnych rekordów związanych jest również z noszeniem piwa. Jednym z rekordzistów jest Oliver Strumpfel, który zdołał unieść 21 pełnych kufli piwa. Warto podkreślić, że rekord został pobity podczas tradycyjnych dożynek chmielowych Oktoberfest, gdzie zamiast tradycyjnych, małych kufli, używa się kufli po pojemności 1 litra. Innym rekordzistą w noszeniu piwa został John Evans z Wielkiej Brytanii. W 1998 roku ustawił on na głowie i utrzymał przez 10 sekund 11 pustych beczek po piwie o łącznej wadze 154 kg.

Jeżeli interesują Cię inne ciekawostki – to wiedz, że piwo jest trzecim najpopularniejszym napojem na świecie, zaraz po wodzie i herbacie. Piwo zostało wynalezione już w starożytności, a w średniowieczu pełniło funkcję dodatkowego, pożywnego posiłku. Współczesne piwo jest wciąż kaloryczne. Piwo w butelce o pojemności 0,5 l ma około 150 kalorii. W związku z tym do czasów współczesnych piwa nie uważano za alkohol. W Rosji za alkohol piwo uznano dopiero w 2013 roku.

Jeśli zastanawiasz się, jaka jest idealna temperatura piwa, to musisz wiedzieć, że nie ma jednej odpowiedzi. Przyjmuje się, że dla lagerów jest to od 3 do 7 stopni Celsjusza. Dla piw typu ale 7-10 stopni Celsjusza, a dla portera nieco powyżej 10 stopni Celsjusza.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat