Brzuch piwny – czy od piwa rzeczywiście się tyje?

27 Wrzesień 2022 rok, godzina 14:11

Pokaźnych rozmiarów brzuch u mężczyzny to współcześnie nie tyle symbol dobrobytu, ile raczej otyłości. W dawnych czasach dużych rozmiarów brzuch oznaczał, że mężczyzna żyje w dostatku, innymi słowy może pozwolić sobie na smaczne, kaloryczne posiłki, na co nie mogła liczyć zdecydowana większość ówczesnej populacji. Dzisiaj tzw. brzuch piwny to po prostu efekt otyłości, co często zrzuca się na karb picia dużych ilości piwa. Czy rzeczywiście jest to prawdą?

Czytaj dalej Brzuch piwny – czy od piwa rzeczywiście się tyje?

Piwne rekordy zapisane w Księdze Guinnessa

22 Wrzesień 2022 rok, godzina 07:51

Niektórzy tak bardzo pokochali piwo, że postanowili dać temu wyraz, bijąc rekord Guinnessa w jednej z piwnej konkurencji. Które z nich są najpopularniejsze? Czego można spróbować, by zapisać się w pamięci potomnych i jednocześnie dać wyraz osobistemu zamiłowaniu do złocistego trunku?

Czytaj dalej Piwne rekordy zapisane w Księdze Guinnessa

IPA vs APA. Subtelna różnica w nazwie, ogromna w smaku

16 Wrzesień 2022 rok, godzina 09:34

Współczesny rynek obfituje w wiele rodzajów piw o specyficznych walorach smakowych, barwie, klarowności i procentowej zawartości alkoholu. Zasadniczo możemy jednak wyróżnić dwie główne grupy piw – piwa dolnej (lagery) i górnej fermentacji (ale). Pierwsze z nich historycznie są młodsze. Piwa górnej fermentacji w ujęciu historycznym są dużo starsze, ale dopiero w ostatnich latach stopniowo odzyskują utracony blask. Do tej grupy trunków należą zarówno piwa IPA, jak i APA.

Czytaj dalej IPA vs APA. Subtelna różnica w nazwie, ogromna w smaku

Największe piwne festiwale w Polsce i na świecie!

07 Wrzesień 2022 rok, godzina 12:57

Jeśli szukasz okazji do spróbowania oryginalnego piwa kraftowego lub zwyczajnie chcesz się dobrze bawić w towarzystwie znajomych przy kuflu złocistego, bursztynowego lub ciemnego jak kawa trunku, mamy dla Ciebie kilka miejsc do odwiedzenia. Na liście znajduje się lokalny festiwal piwny, międzynarodowe targi piwne oraz kilkudniowa impreza piwna w Niemczech, Czechach lub Anglii.

Czytaj dalej Największe piwne festiwale w Polsce i na świecie!

Najbardziej piwne kraje i regiony!

31 Sierpień 2022 rok, godzina 12:35

Piwo to najpopularniejszy napój procentowy świata. W jego piciu miłują się mieszkańcy wszystkich kontynentów. Są jednak takie regiony, gdzie miłość do złocistego trunku jest większa. Sprawdź, gdzie piwo nie jest tylko napojem, a raczej ważnym elementem lokalnej kultury.

Czytaj dalej Najbardziej piwne kraje i regiony!

Jaki alkohol do grilla?

23 Sierpień 2022 rok, godzina 12:26

Aktualnie za najpopularniejsze napoje do grilla uważa się piwa ciemne lub jasne ze względu na neutralny smak komponujący się z większością gatunków mięs, warzyw oraz ryb. Doskonale pasuje również do boczku oraz kaszanki. Niektóre posiłki smakują jednak zdecydowanie lepiej z winem lub drinkami z wódką.

Czytaj dalej Jaki alkohol do grilla?

Ile alkoholu powinna kupić para młoda na wesele?

15 Sierpień 2022 rok, godzina 12:16

Organizacja ślubu i wesela to ogromne wyzwanie logistyczne. Dotyczy ono między innymi zakupu trunków, które będą kosztować weselni goście. W tym artykule podpowiadamy, jak podejść do tematu alkoholu na weselu – ile go powinno być, a także na jakie gatunki postawić.

Czytaj dalej Ile alkoholu powinna kupić para młoda na wesele?

Co jeść i pić po imprezie, by pozbyć się kaca i jak jemu zapobiegać?

04 Sierpień 2022 rok, godzina 10:03

Imprezy „zakrapiane” alkoholem kończą się zazwyczaj kacem, a w konsekwencji trudnym kolejnym dniem. Głównym skutkiem spożywania sporych ilości piwa, whisky lub wódki jest upośledzenie procesów, które są odpowiedzialne za przyjmowanie i zatrzymywanie wody w organizmie. Można temu zapobiec na wiele sposobów, a także skutecznie się „wykurować”, gdy jest już po fakcie. O tym, co będzie najlepsze na kaca, porozmawiamy w dzisiejszym artykule. Miłej lektury!

Czytaj dalej Co jeść i pić po imprezie, by pozbyć się kaca i jak jemu zapobiegać?

Czym jest pasteryzacja piwa?

28 Lipiec 2022 rok, godzina 06:24

Pasteryzacja piwa to nic innego jak metoda konserwacji trunków alkoholowych piwnych poprzez ich podgrzewanie. Proces ten polega na niszczeniu mikroorganizmów, które znajdują się w piwie, poprzez nagrzanie go do odpowiedniej temperatury (zazwyczaj 65-70 stopni Celsjusza). W dzisiejszym artykule wyjaśnimy dokładnie, na czym polega pasteryzacja, jak wygląda proces pasteryzacji, a także co dokładnie oznacza to zagadnienie. Miłej lektury!

Czytaj dalej Czym jest pasteryzacja piwa?

Co to jest prohibicja i jaka jest jej historia?

12 Lipiec 2022 rok, godzina 06:15

Prohibicja sięga początków XX wieku. W przeszłości dotknęła Polskę, Stany Zjednoczone i inne, światowe gospodarki na skutek zadbania o zdrowie obywateli, a także zmniejszenie chorób psychicznych oraz przestępstw popełnianych z powodu spożywania trunków alkoholowych. Obecnie niektóre państwa nadal praktykują prohibicję, jednak zazwyczaj obejmuje to wyłącznie zasady prohibicji częściowej. Dzisiejszy artykuł poświęcimy w całości prohibicji. Wyjaśnimy, co to jest prohibicja i jaka jest jej historia. Miłej lektury!

Czytaj dalej Co to jest prohibicja i jaka jest jej historia?

Piwo mocne – co to właściwie znaczy?

01 Lipiec 2022 rok, godzina 06:05

Określenie „mocne piwo” jest stosowane zarówno przez amatorów trunków alkoholowych, jak i doświadczonych piwoszy. Warto jednak zadać sobie pytanie, czym właściwie są mocne piwa? Jaka jest zawartość alkoholu w piwie mocnym i ile alkoholu mają napoje piwne, które są rzeczywiście mocne? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. Miłej lektury!

Czytaj dalej Piwo mocne – co to właściwie znaczy?

Ile kalorii ma piwo?

12 Czerwiec 2022 rok, godzina 09:48

Ile kalorii ma piwo? Średnia, miesięczna liczba wyszukiwań tego zapytania w Google oscyluje w granicach 10 000. Nic dziwnego, ponieważ kto z nas nie zastanawiał się, czy od przysłowiowego piwa do obiadu lub kolacji możemy przytyć? Na samym wstępie zaznaczymy, że spożywanie jakichkolwiek trunków alkoholowych w umiarkowanych ilościach nie spowoduje wzrostu wagi, ponieważ finalnie wpływają na to inne, kluczowe elementy tj.: aktywność w ciągu dnia oraz ilość spożywanych kalorii. W dzisiejszym artykule podpowiemy, skąd się bierze kaloryczność piwa, a także ile kalorii mają konkretne rozmiary trunków piwnych. Miłej lektury!

Czytaj dalej Ile kalorii ma piwo?

Co oznacza Ale w piwnym słowniku?

08 Czerwiec 2022 rok, godzina 09:34

Ale to inaczej piwo tzw. górnej fermentacji, do którego produkcji są wykorzystywane drożdże pracujące w wyższej temperaturze. Dzięki temu piwa tego typu wyróżniają się znacznie bardziej złożonym smakiem niż klasyczne lagery. Z historii możemy się dowiedzieć, że piwa Ale zostały zapoczątkowane w Wielkiej Brytanii, jednak były produkowane również w Irlandii, Belgii, Niemczech oraz konkretnych regionach Stanów Zjednoczonych, a także Kanady.

Czytaj dalej Co oznacza Ale w piwnym słowniku?

Czym jest filtracja piwa?

02 Czerwiec 2022 rok, godzina 09:16

Filtracja piwa to bardzo istotny etap umożliwiający przygotowanie wysokiej jakości trunków procentowych. Podwyższa biologiczny i koloidalny okres trwałości do wybranego poziomu. Cały proces jest bezproblemowy, trwając maksymalnie kilkadziesiąt minut. Dzisiejszy artykuł poświęcimy w pełni zagadnieniu filtracji piwa. Wyjaśnimy, co to jest filtracja i na czym dokładnie polega. Miłej lektury!

Czytaj dalej Czym jest filtracja piwa?

Nie tylko w piwie, czyli jakie zastosowanie i właściwości ma chmiel?

25 Maj 2022 rok, godzina 11:38

Chmiel występuje nie tylko w piwie. Jest on z powodzeniem wykorzystywany także w łagodzeniu poważnych dolegliwości tj. objawy menopauzy, bóle reumatyczne czy problemy z trawieniem. W dzisiejszym artykule przedstawimy, jakie zastosowanie i właściwości ma chmiel. Opiszemy także jego wygląd, a dodatkowo podpowiemy, kiedy warto zainwestować w wyciąg z szyszek chmielu. Miłej lektury!

Czytaj dalej Nie tylko w piwie, czyli jakie zastosowanie i właściwości ma chmiel?

Piwo kobiece – co to właściwie jest i czy istnieje?

23 Maj 2022 rok, godzina 11:21

Nie ma oficjalnego podziału na piwa męskie i kobiece. Przyjęło się natomiast, że płeć piękna woli degustować delikatne, słodkie i owocowe napoje procentowe na bazie wody, jęczmienia i chmielu. Nie brakuje jednak kobiet, które preferują mniej zrównoważone bukiety smakowo-aromatyczne, a co za tym idzie – sięgają po mocniejsze odmiany piw. W dzisiejszym artykule pomożemy wybrać najlepsze piwo dla kobiet i odpowiemy na pytanie, czym właściwie jest piwo kobiece. Zaczynajmy!

Czytaj dalej Piwo kobiece – co to właściwie jest i czy istnieje?

Czy kolor butelki piwa ma znacznie?

21 Maj 2022 rok, godzina 11:11

Butelki do piwa są bezbarwne lub występują w różnych kolorach – brązowym, niebieskim oraz zielonym. Ostatni z nich (zielony) jest najczęściej spotykaną barwą, natomiast nawet osoby spożywające piwo regularnie mogą nie wiedzieć, skąd to się bierze i dlaczego butelki do piwa są zielone. W dzisiejszym artykule kompleksowo omówimy ten temat, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Miłej lektury!

Czytaj dalej Czy kolor butelki piwa ma znacznie?

Jak dobrać potrawę do piwa? Kilka słów o smacznych duetach

19 Maj 2022 rok, godzina 10:46

Dobór przekąski do piwa jest bardzo ważnym aspektem podczas degustacji trunków alkoholowych na bazie wody, jęczmienia oraz chmielu. Pozwala osiągnąć harmonię smaków i aromatów, co stanowi tzw. dopełnienie lub kontrast danej potrawy (dzięki temu uzyskujemy konkretny stopień intensywności posiłku). W dzisiejszym artykule przedstawimy, jak dobrać potrawę do piwa. Kilka słów o smacznych duetach! Miłej lektury.

Czytaj dalej Jak dobrać potrawę do piwa? Kilka słów o smacznych duetach

Słowniczek piwny, czyli piwne skróty, które powinieneś znać!

16 Maj 2022 rok, godzina 11:13

Jeśli lubisz piwo, ale za bardzo się na nim nie znasz, skorzystaj z naszego słowniczka objaśniającego podstawowe pojęcia związane z szeroko pojętym browarnictwem. Dla Twojej wygody zebraliśmy w jednym miejscu popularne skróty piwne oraz opisaliśmy najczęściej spotykane rodzaje piw i ich gatunki. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej Słowniczek piwny, czyli piwne skróty, które powinieneś znać!

Kilka wskazówek jak powinno wyglądać warzenie piwa!

04 Maj 2022 rok, godzina 11:02

Jeśli lubisz piwa kraftowe o bardziej złożonym smaku, możesz zacząć przygotowywać je samodzielnie. Wbrew pozorom warzenie piwa nie jest trudne i spokojnie można to robić w warunkach domowych. Potrzebujesz jedynie podstawowego sprzętu do gotowania (warzenia) i fermentacji, miejsca oraz czasu. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić piwo w domu i czy w ogóle ma to sens, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią tekstu, ze wskazówkami i ogólnymi poradami dla piwowarów-amatorów.

Czytaj dalej Kilka wskazówek jak powinno wyglądać warzenie piwa!

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat