Tydzień CZESKI w Browarze Tenczynek! SPRAWDŹ

Piwo mocne – co to właściwie znaczy?

01 Lipiec 2022 rok, godzina 06:05

Określenie „mocne piwo” jest stosowane zarówno przez amatorów trunków alkoholowych, jak i doświadczonych piwoszy. Warto jednak zadać sobie pytanie, czym właściwie są mocne piwa? Jaka jest zawartość alkoholu w piwie mocnym i ile alkoholu mają napoje piwne, które są rzeczywiście mocne? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. Miłej lektury!

Piwo mocne – co to właściwie znaczy?

Mocne piwo, czyli jakie?

Obserwując trendy na polskim oraz światowym rynku możemy śmiało stwierdzić, że nie ma jednego wyznacznika, który określa piwo mocnym lub słabym. Zasadniczo mocne piwo zaczyna się od 5-6% alkoholu, co oznacza, że na litr piwa przypada 60 ml czystego alkoholu etylowego. W granicach 4-5% alkoholu piwo uznaje się za standardowe, a poniżej 4% zawartości alkoholu – za stosunkowo słabe.

Ile alkoholu ma piwo?

Jedno standardowe duże piwo (ok. 500 ml) zawiera ok. 25-30 g alkoholu etylowego. Według koneserów piwnych jest to trunek standardowy, wyróżniający się klasycznym, chmielowym smakiem. Zawartość alkoholu w piwie mocnym wynosi, jak już wcześniej wspomnieliśmy, ok. 60 g alkoholu etylowego (lub więcej).

Czy istnieje górna granica alkoholu w piwie?

Górna granica alkoholu w piwie istnieje, natomiast okazuje się ona bardzo wysoka. Biorąc pod uwagę, że piwem mocnym nazywamy trunki sześcioprocentowe (lub mocniejsze), francuski browar Grain d’Orge odpowiadający za produkcję piwa Belzebuth wytwarza trunki extra-mocne. Co to oznacza? Zawartość alkoholu na poziomie 13% objętości.

Warto wiedzieć!

Najmocniejsze piwo w Wielkiej Brytanii – Thomas Hardy zawiera 12% alkoholu (objętościowo). Jest rozlane do butelek o pojemności 250 ml (każda z nich posiada własny numer i rok produkcji).

Znanymi markami oferującymi najmocniejsze piwa na świecie są także:

  • szwajcarski Samichlaus – produkowany w austriackim browarze zawierający 14% alkoholu objętościowo
  • EKU z miejscowości Kulmbach – wyróżniający się 11% zawartością alkoholu,
  • amerykański browar Samuel Adams – marka ta produkuje od 1994 r. piwo Triple Bock zawierające aż 18% alkoholu (sprzedawane jest w niebiesko-fioletowej butelce o pojemności 0,25 l).

Czy możemy jednak uznać wysokoprocentowy trunek piwny Triple Bock za najmocniejsze piwo na świecie? Zdecydowanie nie. O szczytowych osiągnięciach światowych browarów przeczytasz w kolejnym akapicie.

Jakie jest najmocniejsze piwo na świecie?

Najmocniejsze piwo na świecie to tzw. Snake Venom, czyli po polsku jad węża. Stężenie alkoholu wynosi ok. 68%. Trunek został wyprodukowany przez szkocki browar Brewmeister. Firma ta opracowała również Armageddon o stężeniu 65%. Kolejne, najmocniejsze trunki przedstawiają się następująco:

  • Start the Future (60%) – najmocniejsze piwo na świecie stanowiące podium wyprodukowane przez holenderski browar ‘t Koelschip (cena tego trunku wynosi 35 euro za butelkę);
  • Schorschbock 57 (57%) – piwo mocne zawierające aż 57% alkoholu „wypuszczone” na rynek przez browar Schorschbräu (zgodnie z obowiązującymi w Niemczech od 500 lat zasadami czystości warzenia piwa, jest to tzw. najmocniejszy trunek świata, który został opracowany, przestrzegając kryteriów czystości warzenia piwa);
  • The End of History (55%) – browar BrewDog mierzył się o tytuł najmocniejszego piwa świata (butelki zostały opakowane w tzw. spreparowane ciała zwierząt i były przeznaczone tylko dla inwestorów, którzy przeznaczyli minimum 20 tys. dolarów na tamtejszą kampanię crowdfundingową);
  • Sink the Bismarck (41%) – kolejne piwo wyprodukowane przez browar BrewDog (z informacji dostępnych w sieci wynika, że trunek ten zawierał czterokrotnie więcej chmielu i goryczy, niż normalne piwo, a dodatkowo był 50-krotnie droższy, kosztując 100 euro za butelkę);
  • Schorschbock 40 (40%) – pretendent z 2009 roku do tytułu najmocniejszego piwa świata, czyli kolejny „wynalazek” browaru Schorschbräu (w 2008 roku trunek był ewenementem w kontekście mocy, zawierając ok. 31% czystego alkoholu;
  • Black Damnation VI-Messy (39%) – według światowych koneserów piwo wyprodukowane przez browar Struise smakuje rzeczywiście jak trunek piwny, którym można się delektować (seria ta bazuje na ciemnym piwie Russian Imperial Stout, będąc najmocniejszym wariantem dostępnym w tej serii);
  • Tactical Nuclear Penguin (32%) – piwo opracowane nietypową metodą przez browar BrewDog bije rekordy popularności od lat (podczas produkcji jest zamrażane, osiągając kilkukrotnie większe stężenie alkoholu poprzez zmniejszenie zawartości wody (producent twierdzi, że Tactical Nuclear Penguin to alternatywa dobrego whisky).

Warto również wspomnieć, iż niezwykle popularnym trunkiem piwnym produkowanym do dzisiaj jest Utopias od Samuela Adamsa. Jego zawartość leżakowała przez 22 lata w różnych beczkach (np. koniakach, brandy, sherry lub whisky). Aktualnie browar z Bostonu wypuszcza co dwa lata nowe, mocne piwa, których cena oscyluje w granicach ok. 200 euro za butelkę. Utopias jest oficjalnie najdroższym, amerykańskim piwem.

Piwo mocne – co to właściwie znaczy? Podsumowanie

Nie istnieje jednoznaczne określenie mocnego trunku piwnego. Z naszego doświadczenia i obserwacji rynkowych wynika, że zawartość alkoholu w piwie mocnym wynosi średnio 6-8%. Pozostałe odmiany, zawierające powyżej kilkunastu procent alkoholu są wyjątkowe, produkowane na specjalne okazje i do tego bardzo wyraziste, przypominające często gęsty likier. Oficjalnie najmocniejsze piwo na świecie zostało wyprodukowane przez szkocki browar Brewmeister. Trunek ten wyróżnia się ogromnym stężeniem – aż 68% alkoholu. Jego jedna butelka zawiera tyle alkoholu, co 15 kieliszków standardowej, czterdziestoprocentowej wódki.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat