Tydzień CZESKI w Browarze Tenczynek! SPRAWDŹ

Najbardziej piwne kraje i regiony!

31 Sierpień 2022 rok, godzina 12:35

Piwo to najpopularniejszy napój procentowy świata. W jego piciu miłują się mieszkańcy wszystkich kontynentów. Są jednak takie regiony, gdzie miłość do złocistego trunku jest większa. Sprawdź, gdzie piwo nie jest tylko napojem, a raczej ważnym elementem lokalnej kultury.

Najbardziej piwne kraje i regiony!

Co oznacza, że kraj jest piwny?

Określenie, że kraj jest piwny, oznacza, najprościej ujmując kraj, którego obywatele konsumują spore ilości piwa. W tym przypadku chodzi również o piwną turystykę – turyści w takich miejscach lubią pić piwo. Kraje znane z piwa przedstawiamy poniżej!

Jakie kraje są najbardziej znane z piwa?

Według ogólnodostępnych źródeł krajami najbardziej znanymi z piwa są kolejno: Czechy, Niemcy, Belgia, Wielka Brytania i Irlandia, oraz Polska nagrodzona drugim miejscem w raporcie „Globar Beer Lovers”. Poniżej przedstawiamy ranking obejmujący najpopularniejsze piwne kraje!

Kraje znane z piwa – TOP 5 [ranking]

Omawiamy kraje znane z piwa według informacji dostępnych w sieci.

Czechy – w tym kraju pierwszy raz uwarzono pilsnera

Najlepsze piwo na świecie jest serwowane w Czechach. Cieszą się one renomą ze względu na to, że powstał tutaj najpopularniejszy gatunek piwa, czyli pilsner. Tego typu trunki są spotykane w licznych, czeskich browarach, m.in. Browar Staropramen w Pradze i Browar Ostravar w Ostrawie. Najlepsze czeskie piwo pochodzi wprost ze stolicy – jest to Staropramen. Sporą popularnością cieszy się także Radegast (pilsner o lekkim smaku).

Niemcy – najstarszy browar ma ponad 1 000 lat

Najsłynniejsze niemieckie browary? Przede wszystkim Bawaria, która jest tzw. piwnym zagłębiem Niemiec. Najstarsze piwo w Niemczech to Wiehenstephan. Aktualnie istnieje ok. 700 gatunków piw, produkowanych w większości przez niemiecki browar Bawaria i inne, ceniące się browary (z okolic Monachium), m.in.:

  • Spaten,
  • Franziskaner,
  • Paulaner.

Popularności nie brakuje również wędzonym trunkom piwnym z Bambergu i jego okolic (np. Mahr, Fässla, Schlenkerla, Spezial).

Belgia – najbardziej piwny kraj wśród znawców tamtejszych lambic

Jeśli chodzi o belgijskie piwa to przede wszystkim tamtejsze lambici – właśnie one cieszą się największą sławą. Są produkowane przez słynny browar Cantillon z Brukseli. Ciekawostką jest fakt, że browar Cantillon jest również muzeum, w którym można poznać przysłowiowe tajniki warzenia najstarszego napoju ludzkości – czyli piwa.

Wielka Brytania i Irlandia – kraje słynący z treściwych piw

W Wielkiej Brytanii oraz Irlandii dominują gatunki piw treściwych. Każdy, szanujący się miłośnik piwa powinien odwiedzić browar Shepherd Neame z hrabstwa Kent – to właśnie klasyczny, refermentowany w brzeczkach, niepasteryzowany gatunek zdominował piwowarstwo brytyjskie. Serca wyspiarzy „podbiło” natomiast piwo Carling z hrabstwa Staffordshire.

Polska – kraj nagrodzony drugim miejscem w raporcie „Global Beer Lovers”

Według raportu „Global Beer Lovers” opublikowanego przez Money.co.uk na potrzeby weryfikacji rynku piwnego przez brytyjską firmę z sektora usług finansowych można wywnioskować, że najbardziej piwnym miejscem na świecie jest amerykańskie Asheville w Północnej Karolinie, a tuż za nim Kraków!

Jednak specjaliści podczas analiz brali pod uwagę liczbę piw przypadającą na 10 000 mieszkańców. Drugim czynnikiem była liczba pubów, klubów i barów, które znalazły się w Trip Advisorze w kategorii „Najlepsze życie nocne”.

Jest to po prostu dobre wyróżnienie. Nie zmienia się jednak fakt, że piwa z tradycjami u nas nie brakuje. Przekonują się o tym między innymi Europejczycy, którzy przyznają naszemu kraju nagrody na renomowanych, narodowych konkursach. Najpopularniejsze piwo w Polsce produkowane jest w Żywcu, Poznaniu, Lublinie, Okocimiu, Wrocławiu oraz Koszalinie.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat