Miasta, które powinien odwiedzić każdy piwosz!

14 Styczeń 2022 rok, godzina 10:36

Jeśli szukasz pomysłu na nietypowe wakacje, a przy okazji zaliczasz się do grona miłośników piwa, zwłaszcza trunków produkowanych na niewielką skalę, przez regionalne browary, koniecznie zapoznaj się z listą polskich i zagranicznych miast, w których czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji. Ułatwieniem w podjęciu trafnej decyzji wyjazdowej może być przygotowany przez serwis money.co.uk ranking najlepszych na świecie miast dla piwoszy. Co ciekawe, na globalnej liście znalazły się aż trzy polskie miasta.

TOP 3 lokalizacji dla miłośników piwa – ranking money.co.uk

Zestawienie zostało przygotowane na podstawie dwóch kryteriów, średniej ceny za pintę piwa (pinta to jednostka miary piwa w kuflach, która wynosi 568,26 ml) oraz liczby miejsc, w których piwo się warzy i sprzedaje – liczba browarów, pubów i klubów na 10 tys. mieszkańców. Ranking nie bierze zatem pod uwagę jakości serwowanych trunków, a jedynie ich dostępność oraz cenę. Pod tym względem za miejsce idealne dla piwoszy uznane zostało amerykańskie Asheville. Na drugim miejscu znalazła się czeska Praga, a na trzecim polski Kraków.

Ashville to jak na amerykańskie standardy niewielkie, bo zamieszkałe przez niecałe 100 tys. osób miasto w zachodniej części Karoliny Północnej. Miejscowość może pochwalić się jednak dużą liczbą lokalnych browarów. Jest ich aż 26 i produkuje się w nich ponad 100 różnych gatunków piw. W związku z turystyczno-uzdrowiskowym charakterem miejscowości znajdziemy w niej również mnóstwo barów, pubów i klubów. Serwowane jest w nich nie tylko regionalne piwo rzemieślnicze, ale i najlepsze gatunki piw z wielu regionów świata.

Praga to stolica i jednocześnie największe miasto Czech. Dzięki licznym zabytkom i atrakcjom turystycznym każdego roku jest celem podróży milionów osób z całego świata. Warto wspomnieć, że w 1992 roku zabytkowe centrum Pragi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli lubisz piwo, w stolicy Czech działa około 100 browarów produkujących nie tylko tradycyjne czeskie pilznery, ale i różnego rodzaju piwa kraftowe. Przy okazji wycieczki do Pragi, warto skosztować oryginalnych, regionalnych trunków, zwłaszcza że miejsc do degustacji jest w mieście całkiem sporo – Praga znajduje się na drugim miejscu w rankingu pod względem liczby barów, pubów i klubów na 10 tys. mieszkańców. Co ważne, miasto zajęło również drugie miejsce w rankingu pod względem średniej ceny za pintę piwa. Tańsze okazało się jedynie Buenos Aires w Argentynie.

Kraków to pod względem turystycznym najpopularniejsze miasto Polski – cel destynacji miłośników zabytków i nocnego, imprezowego życia. Jeszcze przed pandemią, w 2019 roku miasto, miasto odwiedziło 14 mln turystów, o przeszło pół miliona więcej niż rok wcześniej. Największymi atrakcjami turystycznymi Krakowa są Zamek Królewski na Wawelu wraz z Katedrą Wawelską oraz Stare Miasto z Rynkiem Głównym, Sukiennicami i Katedrą Mariacką. Według rankingu serwisu money.co.uk Kraków jest również jednym z najlepszych światowych miast dla piwoszy. W mieście działa około 30 browarów produkujących różne gatunki piw, w tym cieszące się coraz większą popularnością, regionalne piwo kraftowe. Bez problemu znajdziemy tu również miejsce, w którym można napić się złocistego lub ciemnego trunku. Większość barów, pubów i klubów skupia się w okolicach Starego Miasta, ale ciekawe lokale można znaleźć również w innych lokalizacjach. W okolicach Krakowa znajduje się też Tenczynek z zabytkowym browarem z historycznymi piwnicami. Zaletą Krakowa i okolic jest również dość niska cena za pintę piwa – z rankingowych polskich miast taniej jest jedynie we Wrocławiu.

W rankingu najciekawszych miejsc na świecie dla piwoszy znalazły się jeszcze dwa polskie miasta. Na 9. miejscu rankingu uplasował się Wrocław, który kusi przystępnymi cenami, dużą liczbą lokalnych browarów, pubów, barów i klubów oraz Warszawa (14. miejsce w rankingu). Jak się okazało, niezależnie od tego, czy chętniej sięgasz po tradycyjne trunki, czy preferujesz piwo rzemieślnicze, polskie miasta mogą zaoferować nie tylko dużą liczbę miejsc, w których możesz się napić, ale i konkurencyjne ceny, niższe niż na Zachodzie.

Najlepsze piwo w wyjątkowym miejscu – nasze TOP 10

Jeśli cena czy liczba działających w danym miejscu lokali, w których serwowane jest piwo ma dla Ciebie mniejsze znaczenie, zachęcamy do zapoznania się z top listą miejscowości, które w sposób historyczny związane są z piwem. W naszym rankingu znalazły się takie miasta jak czeskie Pilzno, Żatec i Brno, niemiecki Bamberg i Monachium, belgijska Brugia i Leuven, amerykańskie Portland, chińskie Qingdao i irlandzki Dublin.

Czeskie miasta – Pilzno, Żatec i Brno

Jeśli chcesz odwiedzić miasto, w którym powstał najpopularniejszy lager świata, czyli złocisty pilsner, koniecznie odwiedź Pilzno. To w tej miejscowości od 1842 roku działa słynny browar produkujący znane na całym świecie piwo Pilsner Urquell. Wizytując miasto, możesz zwiedzić nie tylko jego zabytkową starówkę, ale przy okazji napić się charakterystycznego, jasnego piwa prosto z beczki w jednym z lokalnych pubów.

W niedużej odległości od Pilzna znajduje się czeski Żatec (jedno z najstarszych czeskich miast). Miasto słynie z produkcji popularnego gatunku chmielu Saaz (Żatecki), z którego korzystają największe światowe browary. W centralnej części miasta znajdziesz Świątynię Chmielu i Piwa z Chmielową Latarnia Morską (wieża widokowa) i Muzeum Chmielarstwa. Odwiedzając Czechy, warto zawitać również do Brna, siedziby należącego dziś do koncernu Haineken browaru Satrobrno, gdzie można skosztować oryginalnego piwa Ležák i Černý.

Niemieckie miasta – Bamberg i Monachium

Miłośnikom piwa odwiedzającym Niemcy warto polecić zwłaszcza dwa miasta. Są to Bamberg, w którym znajduje się najwięcej browarów na świecie w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni oraz Monachium, stolicę Bawarii, w której od 1810 roku, jesienią, organizowany jest jeden z największych piwnych festynów na świecie, słynny Oktoberfest.

Odwiedzając Bamberg, warto skosztować lokalne piwo Rauchbier, a przy okazji zwiedzić samo miasto, którego historia od przeszło pięciuset lat w sposób ścisły związana jest z browarnictwem. Samo miasto leży w niedużej odległości od czeskiego Pilzna oraz stolicy Bawarii, a zatem podczas jednego tripu można odwiedzić kilka atrakcyjnych z punktu widzenia miłośnika piwa lokalizacji.

Monachium najlepiej odwiedzić pod koniec września, gdy zaczyna się Oktoberfest. Chmielowe dożynki przyciągają do miasta tysiące turystów nie tylko z Niemiec, ale i wielu zakątków świata. Podczas święta podawane są zarówno lokalne trunki, jak i najlepsze piwo rzemieślnicze. Tradycyjne gatunki piw serwowane są w charakterystycznych, litrowych kuflach.

Belgijskie miasta – Brugia i Leuven

Jeśli masz smak na ciemnego stouta lub orzeźwiającego, owocowego krieka, koniecznie zajrzyj do Brugii. W jednym z największych belgijskich miast słynących z niezliczonej liczby pubów i barów skosztujesz wielu oryginalnych belgijskich piw typu lambic – warzonych z wykorzystaniem słodu jęczmiennego i pszenicznego, przy zastosowaniu spontanicznej fermentacji dzikich szczepów drożdży. Będąc w Belgii, warto zawitać również do Leuven, siedziby największego browaru świata InBev. Jeśli lubisz piwo kraftowe, miejscowe puby, bary i kluby zaoferują Ci niezwykłe bogactwo regionalnych, dostępnych jedynie lokalnie, niezwykle wyrazistych trunków.

Amerykańskie Portland

Zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych to kolebka niewielkich, rzemieślniczych browarów specjalizujących się w produkcji piw górnej fermentacji. Jeśli masz smak na IPA, koniecznie odwiedź Portland. W mieście znajdziesz dziesiątki pubów serwujących piwo kraftowe warzone nie tylko lokalnie, ale i sprowadzane do USA z innych zakątków świata. Portland tętni życiem i będzie doskonałym miejscem do wypoczynku, nie tylko dla miłośników piwa, ale i wszystkich innych osób, preferujących luźną atmosferę typową dla miast zachodniego wybrzeża.

Chińskie Qingdao

Z punktu widzenia przeciętnego europejczyka mało znane chińskie miasto jest miejscem organizacji jednego z największych festynów piwnych na świecie, wzorowanego na monachijskim Oktoberfest. Międzynarodowy Festiwal Piwa organizowany jest co roku, w sierpniu, a jego sponsorem jest jeden z największych browarów świata, chiński Tsingtao – browar zlokalizowany jest właśnie w Qingdao. Odwiedzając miasto w sierpniu, można wziąć udział w festynie, kosztując lokalnych gatunków piwa przy akompaniamencie charakterystycznej, bawarskiej muzyki.

Irlandzki Dublin

Każdy miłośnik piwa przynajmniej raz w życiu powinien zawitać do dublińskiego pubu. Szczególnie dobrą datą do takich odwiedzin jest 17 marca, czyli święto patrona Irlandii, św. Patryka. Przy okazji obchodów Dnia Świętego Patryka organizowane są różnego rodzaju festyny i pochody, a w barach można napić się barwionego na tę okazję na zielono lokalnego piwa. W stolicy Irlandii znajdziesz dziesiątki pubów z historią sięgającą kilka wieków wstecz. To miejsca z wyjątkową atmosferą, w których nawet najzwyklejsze piwo smakuje zupełnie inaczej.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat