Czy piwo to dobry pomysł na prezent?

14 Październik 2021 rok, godzina 12:37

Wręczanie alkoholu w formie podziękowania, świątecznego upominku, imieninowego lub urodzinowego prezentu ma długą tradycję i jest zwyczajem chętnie praktykowanym przez wielu mężczyzn. Oczywiście najczęściej jest to alkohol wysokoprocentowy typu whisky, koniak, gatunkowa wódka czy regionalna okowita. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by takim okolicznościowym upominkiem stało się również dobrej jakości piwo rzemieślnicze o głębokim, niepowtarzalnym smaku.

Co to są piwa kraftowe?

To przede wszystkim piwo warzone przez małych producentów, najczęściej o lokalnym charakterze. Jego cechą charakterystyczną jest niepowtarzalny smak będący pochodną doboru najwyższej jakości składników i zachowania szczególnej staranności w procesie warzenia, niemożliwych do uzyskania przy produkcji masowej. Najczęściej są to piwa górnej fermentacji typu IPA, z dużą zawartością chmielu i AIPA z aromatycznymi chmielami amerykańskimi, australijskimi czy nowozelandzkimi. Oczywiście lokalne browary produkują również piwa typu lager, w tym przede wszystkim niepasteryzowane piwa pszeniczne i pils. 

Niestety, z powodu braku jednoznacznej definicji piw kraftowych wielu globalnych producentów dotychczas produkujących głównie piwa typu lager, wprowadza obecnie na rynek własne piwo, które udaje wyrób rzemieślniczy – to pochodna rosnącej popularności piw górnej fermentacji typu ale, o bardziej złożonych smakach. Prawdziwe piwa kraftowe powstają w małych, niezależnych browarach, co najczęściej wiąże się z ich mniejszą dostępnością. Niekiedy można kupić je jedynie bezpośrednio u producenta, w lokalnych restauracjach, ewentualnie w wybranych sklepach z regionalnymi piwami. 
Ze względu na ograniczoną dostępność piwo rzemieślnicze wydaje się trunkiem bardziej wartościowym, a tym samym staje się ciekawą propozycją upominku, zwłaszcza dla prawdziwego miłośnika kraftowego piwa o nieoczywistym, wyrafinowanym smaku. Co więcej, z uwagi na dużą różnorodność dostępnych smaków piw rzemieślniczych, takie trunki mogą przypaść do gustu zarówno mężczyznom preferującym intensywnie chmielowe smaki, jak i kobietom gustującym w łagodniejszych piwach z orzeźwiającą, owocową nutą. Wystarczy zatem stworzyć upominkowy zestaw piw o smakach, które powinny przypaść do gustu obdarowywanemu.

Dla każdego coś oryginalnego

Odwiedzając dobrze zaopatrzony sklep z piwem kraftowym, zwykle możemy wybierać spośród trunków dolnej i górnej fermentacji, czyli popularnych lagerów i piw typu ale. Wiele mniejszych, lokalnych browarów sprzedaje również piwa niepasteryzowane, świeże, charakterystycznie mętne, w tym pszeniczne – jeśli zdecydujesz się na zakup takiego piwa na prezent, musisz jednak pamiętać o krótkim terminie jego przydatności do spożycia.

Lagery to najpopularniejsze piwa świata. Ich cechą charakterystyczną jest jasny kolor (oczywiście w sprzedaży znajdziemy również ciemniejsze gatunki piw dolnej fermentacji, takie jak portery bałtyckie, ale są one mniej popularne), duża klarowność, delikatny słodowy smak z nutą chmielowej goryczy. Na drugim biegunie znajdują się piwa typu ale, górnej fermentacji, o zdecydowanie bogatszych kompozycjach smakowych, często o ciemniejszej barwie, co jest pochodną stosowania słodów palonych i karmelizowanych. W wielu przypadkach piwa kraftowe to właśnie ale w różnych wariantach. Współcześnie bardzo często są to piwa wzbogacane smakami egzotycznych owoców lub innych specyficznych gatunków roślin – dobrym przykładem może być piwo BUH z oferty browaru Tenczynek, z dodatkiem suszu konopnego.

Piwny prezent bez procentów

Alkoholowe prezenty powinny być wręczane jedynie tym osobom, o których wiemy, że mogą spożywać tego typu trunki, jednak w przypadku piwa mamy nieco większe pole manewru. W sprzedaży detalicznej obok tradycyjnych piw z alkoholem znajdziemy również bezalkoholowe. Warto podkreślić, że w ostatnich latach rynek piw zeroprocentowych szybko rośnie, coraz więcej ludzi sięga po tego typu trunki ze względu na ich oryginalne, orzeźwiające smaki. Wręczenie abstynentowi w prezencie piwa nie musi być zatem niczym zdrożnym. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to trunek pozbawiony alkoholu. Na taki prezent można zdecydować się w przypadku osób, które na co dzień nie spożywają alkoholu, ale doceniają orzeźwiający smak piw bezalkoholowych oraz tych, które lubią piwo, ale w danym momencie życia nie mogą lub nie powinny sięgać po alkohol.

Zestaw piw kraftowych

Jedna butelka nawet najbardziej oryginalnego, rzadko spotykanego piwa rzemieślniczego wydaje się wyjątkowo skromnym upominkiem. Zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup większego zestawu, składającego się z kilku różnych piw od jednego producenta. Praktycznie każdy liczący się niezależny browar ma w swojej ofercie tego typu zestawy prezentowe. Dzięki temu z zakupem większego zestawu oryginalnych trunków o niepowtarzalnych smakach nikt nie powinien mieć żadnych problemów. Wystarczy odwiedzić sklep ulubionego, lokalnego browaru i przyjrzeć się jego ofercie. Niekiedy takie upominkowe zestawy piw kraftowych sprzedawane są również w sklepach monopolowych, a nawet w popularnych dyskontach – wówczas warto jednak sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z prawdziwym piwem rzemieślniczym, czy jedynie z trunkiem takie piwo imitującym, pochodzącym od globalnego koncernu (informacje o producencie znajdziesz na butelkach lub dekoracyjnym opakowaniu).

Ciekawym wyborem na prezent może być również większy zestaw, w którego składzie znajduje się zarówno piwo rzemieślnicze w kilku różnych odsłonach, o oryginalnych smakach, jak i dodatkowy upominek w formie dekoracyjnego szkła – kieliszków, kufli czy szklanek z odpowiednimi nadrukami, książki związanej z piwem lub innych produktów pochodzących z lokalnego browaru. Taki zestaw automatycznie ma większą wartość i lepiej sprawdza się jako oryginalny prezent.

Piętrowy tort z piwa rzemieślniczego

To być może nietypowy, ale niezwykle interesujący i przyjemnie zaskakujący pomysł na uczczenie kolejnych urodzin męża, teścia lub brata. Z takiego prezentu ucieszy się praktycznie każdy lubiący piwo mężczyzna, dla którego słodki tort nie jest czymś szczególnie pożądanym.

Przygotowanie piętrowego tortu z piwa jest bardzo łatwe. Wystarczy zamówić wcześniej kilka-kilkanaście butelek z piwem kraftowym, przygotować tekturowe krążki o różnej średnicy i kilka wstążeczek do zabezpieczenia i udekorowania każdej warstwy. Na największym krążku z tektury ustawiamy pierwszy krąg z butelek, na nich układamy mniejszy krążek i kolejną warstwę. Zwykle taki tort ma najczęściej trzy warstwy, ale może być ich więcej. Dla zmniejszenia ryzyka przewrócenia się tortu i stłuczenia butelek każdą warstwę warto zabezpieczyć dekoracyjną wstążką.

Przygotowanie tortu z butelek piwa to doskonały pomysł na uczczenie urodzin mężczyzny chętnie raczącego się chmielowym trunkiem. Jeśli taki tort ma mieć nie tylko dekoracyjny charakter, do jego przygotowania najlepiej wybrać piwa kraftowe, najlepiej z limitowanych serii, z lokalnych browarów.

Zestawy upominkowe na różne okazje

Zgodnie z przyjętą zasadą, że alkoholowe upominki wręcza się jedynie mężczyznom, w sprzedaży znaleźć można wiele okolicznościowych zestawów prezentowych dedykowanych wyłącznie panom. Przykładem są upominki z piwem na Dzień Ojca (23 czerwca), Dzień Chłopaka (30 września), Światowy Dzień Mężczyzn (10 marca), Dzień Dziadka (22 stycznia), a także na takie okazje jak Walentynki (14 lutego). Piwnym upominkiem może być atrakcyjnie opakowany zestaw piw rzemieślniczych, kraftowe piwo z dekoracyjnym kuflem lub szklanką, przeznaczona do zawieszenia na ścianie dekoracja do kolekcjonowania kapsli piw regionalnych, ozdobny stojak na butelkę czy drewniane nosidło do piwa. Ciekawym pomysłem na prezent może być również kurs kiperski czy voucher na degustację piw kraftowych.

Sprawdź nasze piwa na prezent i znajdź upominek dla bliskich!

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat