Popcorn za jedyne 39,99 zł! Limitowany nakład. KUP

Czy kolor butelki piwa ma znacznie?

21 Maj 2022 rok, godzina 11:11

Butelki do piwa są bezbarwne lub występują w różnych kolorach – brązowym, niebieskim oraz zielonym. Ostatni z nich (zielony) jest najczęściej spotykaną barwą, natomiast nawet osoby spożywające piwo regularnie mogą nie wiedzieć, skąd to się bierze i dlaczego butelki do piwa są zielone. W dzisiejszym artykule kompleksowo omówimy ten temat, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Miłej lektury!

Czy kolor butelki  piwa ma znacznie?

Piwo w brązowej butelce – im mniej światła tym lepiej?

Piwo w brązowej butelce umożliwia zachowanie pełnego smaku i aromatu aż do końca daty ważności (pod warunkiem, że jest przechowywane w pozycji pionowej). Warto również pamiętać, aby nie wystawiać butelki z ciemnego szkła na światło zewnętrzne, ponieważ zachowanie pierwotnych właściwości może stać się znacznie trudniejsze.

Według ekspertów browar-tenczynek.pl najlepszym opakowaniem na piwo jest lekka i wytrzymała puszka lub szklanka butelka, której zawartość nie ma kontaktu z promieniami słonecznymi.

Butelki z ciemnego szkła wyróżniają się bardzo niewielką przepuszczalnością światła, nawet jeśli dany trunek zostanie wystawiony na działanie promieni słonecznych (np. w celach transportowych).

Piwo w zielonej butelce – skąd ten zapach?

Piwo w zielonej butelce może nieco zmienić swój smak i aromat pod wpływem promieniowania słonecznego. Jeśli natomiast dany trunek został poddany kilkugodzinnej ekspozycji na słońce, mogą wystąpić efekty niepożądane w postaci charakterystycznego aromatu kojarzonego z nikotyną czy marihuaną. Wynika to z prostego powodu – do wnętrza butelek zielonych przedostaje się znacznie więcej słońca niż do ciemnych butelek.

Zapamiętaj!

Światło przyspiesza reakcje chemiczne w piwie, a co za tym idzie – powoduje fotolizę, wpływając negatywnie na jakość walorów smakowych i aromatycznych.

Piwo w zielonej czy brązowej butelce?

Piwo w zielonej czy brązowej butelce? Bazując na naszych doświadczeniach, możemy jednoznacznie stwierdzić, że kolor butelki ma drugorzędne znaczenie. Otóż warto po prostu trzymać się zasady, że każde piwo należy przechowywać w ciemnym pomieszczeniu. Faktem jest, iż butelki z ciemnego szkła zabezpieczają ten trunek nieco lepiej niż zielone butelki, jednak przy wyborze piwa nie powinniśmy kierować się tym aspektem, a przede wszystkim smakiem i konkretnym rodzajem np. piwo typu lager.

Dlaczego butelki do piwa są zielone? – odpowiedź ekspertów

Butelki do piwa są zielone między innymi z racji barwy klasycznego piwa. Otóż tradycyjne, jasne napoje niskoprocentowe stworzone z najwyższej jakości chmielu mają kolor bardzo podobny do zielonego, na skutek czego producenci postanowili tworzyć zielone butelki, które będą doskonale pasowały do ich zawartości.

Zabezpieczają one co prawda przed promieniowaniem słonecznym nieco słabiej niż ciemne butelki, jednak pozwala to również odróżnić typ piwa (np. jasne piwo pils jest zielone, natomiast tzw. piwo ciemne zostaje poddane dystrybucji do sklepów w znacznie ciemniejszym szkle). Reasumując, butelki do piwa są zielone ze względu na powszechnie przyjęte standardy i różnią się wyłącznie natężeniem barwy (jasna lub ciemna).

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat koloru butelek piwa.

#1 Która butelka lepiej chroni piwo – zielona czy brązowa?

Butelka brązowa chroni piwo lepiej, niż zielona, jednak należy pamiętać, że każde trzeba przechowywać w ciemnym pomieszczeniu pozbawionym promieni słonecznych.

#2 Czy kolor butelki ma znaczenie dla danego stylu piwa?

Tak. Z doświadczenia możemy stwierdzić, że niektóre z meksykańskich piw typu lager wymagają zielonych lub przezroczystych butelek, aby dochodziło do nich światło. Wynika to z faktu, iż tzw. skunking (i oczywiście następujący po nim dodatek limonki) jest uważany w niektórych zakątkach świata za część stylu piwa.

#3 Jakie kolory butelek piwa są najpopularniejsze?

Najpopularniejszymi kolorami butelek piwa są zielone i brązowe. Występują również trunki w butelkach przezroczystych oraz różnokolorowych (np. niebieska, czerwona), jednak dotyczy to głównie piw owocowych i zależy od konkretnego producenta.

#4 W jakiej butelce jest sprzedawane piwo pszeniczne?

Większość piw pszenicznych jest sprzedawanych w brązowej butelce, jednak ostateczna forma podania zależy od konkretnego producenta.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat