Piwo Tenczynek Malinowe po 3,99 zł przy zakupie 4! KUP

Co jeść i pić po imprezie, by pozbyć się kaca i jak jemu zapobiegać?

04 Sierpień 2022 rok, godzina 10:03

Imprezy „zakrapiane” alkoholem kończą się zazwyczaj kacem, a w konsekwencji trudnym kolejnym dniem. Głównym skutkiem spożywania sporych ilości piwa, whisky lub wódki jest upośledzenie procesów, które są odpowiedzialne za przyjmowanie i zatrzymywanie wody w organizmie. Można temu zapobiec na wiele sposobów, a także skutecznie się „wykurować”, gdy jest już po fakcie. O tym, co będzie najlepsze na kaca, porozmawiamy w dzisiejszym artykule. Miłej lektury!

Co jeść i pić po imprezie, by pozbyć się kaca i jak jemu zapobiegać?

Co to jest kac?

Kac to nic innego jak zbiór konkretnych objawów występujących w wyniku spożywania zbyt dużych ilości alkoholu. Osoba, której towarzyszy tzw. kac jest zazwyczaj zmęczona, osłabiona, nadwrażliwa na światło oraz dźwięk, a także niespokojna czy też znacznie bardziej drażliwa.

Do powstawania kaca przyczyniają się m.in.:

 • zaburzenia snu – ludzie szybciej zasypiają po alkoholu, jednak ich sen jest zazwyczaj bardzo niskiej jakości, co wpływa na zmęczenie oraz niższą produktywność w ciągu dnia;
 • łagodne odwodnienie – przyczynia się do objawów kaca tj. pragnienie, zmęczenie i ból głowy (wynika to z prostego powodu – reakcje zachodzące po alkoholu powodują zatrzymywanie wody w nerkach ze względu na uwalnianie wazopresyny, czyli hormonu wytwarzanego przez mózg);
 • podrażnienie układu pokarmowego – alkohol podrażnia błonę śluzową żołądka, co prowadzi m.in. do nudności ze względu na uwalnianie kwasów na skutek bezpośredniego podrażniania błony śluzowej.

Warto wiedzieć, że objawy kaca są najbardziej zauważalne, gdy wytrzeźwiejemy. Stan ten utrzymuje się zazwyczaj 24-48 godzin. Pojawia się na skutek wypicia zbyt dużej ilości piwa, whisky, wódki lub innych trunków zawierających alkohol.

Kac – jak jemu zapobiec?

Co pomaga na kaca? Picie dużej ilości wody mineralnej niegazowanej. Rekomendowane jest również zjedzenie banana lub wypicie szklanki soku owocowego (ewentualnie pomidorowego) w celu dostarczenia organizmowi porcji potasu – wpływa to dobrze na funkcjonowanie układu nerwowego.

Co zrobić na kaca oprócz odpowiedniego odżywania się? Na pewno warto podjąć dowolną aktywność fizyczną. W celu polepszenia swojego samopoczucia można pójść na krótki spacer (dobre rozwiązanie w trakcie imprezy), pojeździć na rowerze lub na rolkach. Siłownia będzie również „strzałem w dziesiątkę” – pod warunkiem że zrobimy lekki trening z obciążeniem własnego ciała lub niewielkimi ciężarkami, bez wymyślnych ćwiczeń (np. brzuszków ze zwisem głową do dołu).

Jak szybko pozbyć się kaca?

Kaca można szybko się pozbyć, stosując odpowiednią dietę „poimprezową”. W grę wchodzą nie tylko soki warzywne i owoce, ale także rosół – talerz tej zupy po prostu pomaga. Dobra jest również jajecznica z pomidorami. Warto ją popić dwiema szklankami soku pomarańczowego.

Jakie jedzenie na kaca, jeśli na nic nie mamy ochoty? Kanapka z szynką, którą popijemy sokiem z ogórków kiszonych. To rozwiązanie działa bardzo orzeźwiająco. Alternatywą są po prostu ogórki kiszone pokrojone na kanapkę. Dzięki temu odzyskamy nieco sił, żeby później móc zjeść pełnowartościowy posiłek.

Zapamiętaj!

Jeśli po przebudzeniu czujesz, że masz kaca, powinieneś wziąć prysznic, przez cały dzień pić dużo wody, regularnie nawadniając organizm, a dodatkowo przespacerować się i zjeść coś tłustego.

Co jeść na kaca?

Na kaca warto jeść m.in.:

 • jajka na miękko,
 • kawałek tłustego mięsa,
 • domowy rosół,
 • owoce (np. jabłka, żurawinę lub pomarańcze),
 • warzywa (np. ogórki kiszone, kapustę kiszoną lub pomidory).

Co pomaga na kaca? Kanapka z mięsem i serem oraz ewentualnie dodatkowymi pomidorami. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z jedzeniem, ponieważ nasz organizm może zareagować na to w niekoniecznie pożądane sposoby (np. zwrotem pokarmu).

Co pić na kaca?

Spożywałeś spore ilości whisky, wódki lub piwa i masz dużego kaca? Te napoje na pewno będą przydatne:

 • woda mineralna niegazowana,
 • izotoniki,
 • woda kokosowa,
 • sok pomidorowy,
 • yerba mate.

Pomocna okaże się również herbata z miodem lub imbirem, maślanka oraz kefir. Absolutnym must-have na kaca są również soki owocowe i warzywne.

Co jest najlepsze na kaca – kilka porad i wskazówek

Co najlepszego na kaca? Jedzenie owoców (np. banany, kiwi, jabłka) i warzyw (np. marchewka, sałata, ogórki kiszone), które wyrównają poziom potasu w naszym organizmie. Łyżka miodu dodatkowo podniesie poziom cukru, a szklanka wody co godzinę oczyści organizm z toksyn, uzupełniając niezbędne elektrolity.

Co jeść i pić po imprezie, by pozbyć się kaca i jak jemu zapobiegać? – podsumowanie

Objawy występujące po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu można łatwo złagodzić sposobami, które omówiliśmy w dzisiejszym artykule. Warto jednak zapobiegać temu stanowi, dużo jedząc podczas tzw. imprezy alkoholowej, pijąc również sporo wody mineralnej. Rekomendowane są także krótkie spacery w celu dotlenienia mózgu. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu wiesz, jak szybko pozbyć się kaca, co pić oraz co jeść na kaca. Dziękujemy za czas poświęcony na lekturę.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat tego, co pomaga na kaca.

#1 Ile trwa kac?

Kac trwa zazwyczaj od 24 do 48 godzin. Jego pierwsze objawy możemy zauważyć, gdy wytrzeźwiejemy, czyli zazwyczaj na następny dzień po imprezie.

#2 Jak szybko pozbyć się kaca?

Żeby szybko pozbyć się kaca, warto wziąć prysznic i dotlenić mózg krótkim lub dłuższym spacerem (ewentualnie inną, dowolną aktywnością fizyczną).

#3 Jakie jedzenie na kaca?

Najlepsze na kaca są jajka na miękko, ponieważ zawierają cysteinę ułatwiającą oczyszczenie organizmu z toksyn oraz łatwo przyswajalne białka.

#4 Co pić na kaca?

Dobrym rozwiązaniem będą soki owocowe oraz warzywne, a także woda mineralna niegazowana.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat