Rodzaje szkła do piwa

15 Listopad 2021 rok, godzina 12:46

Jeśli szukasz sposobu na wydobycie głębi aromatu określonego gatunku piwa, musisz zadbać nie tylko o jego odpowiednią temperaturę, ale także rodzaj szkła, w jakim zamierzasz je podać. Zdecydowana większości współczesnych pubów korzysta z wysokich szklanek o cienkich ściankach lub kufli wykonanych z grubego, ciężkiego szkła, uzupełnionych charakterystycznym uchwytem. Piwo może być serwowane również w innych rodzajach szkła. Z jakimi jego rodzajami możesz się spotkać w pubie lub restauracji?

W jakim szkle najczęściej serwowane jest piwo?

Złocisty trunek z gęstą pianką najczęściej kojarzony jest z kuflami. Współcześnie, zarówno ze względów praktycznych, jak i ekonomicznych, ich miejsce coraz częściej zajmują wysokie szklanki o cienkich ściankach, bez uchwytu, z płaskim dnem. Są one lżejsze, a przez to wygodniejsze w użytkowaniu. Przez brak charakterystycznych zdobień i wyprofilowanego uchwytu, są również zdecydowanie tańsze niż klasyczne kufle. W renomowanych pubach wciąż jednak możemy spotkać się z charakterystycznymi kuflami. Poza nimi piwo może być podawane także w wielu typach szklanek. Najpopularniejsze rodzaje szkła do piwa to m.in. tulipy, pokale, sniftery i pinty. Co je wyróżnia? Jakie piwo podaje się w takim szkle?

Szklanki i kufle do piwa

Kufel to najbardziej charakterystyczny rodzaj szkła stworzonego z myślą o serwowaniu piwa z gęstą pianką. Choć kufle dostępne są w różnych rozmiarach i stylach wykonania, to jednak zawsze mają podobny kształt. Nieodłączną ich częścią jest uchwyt zapewniający większy komfort użytkowania – wykonane z grubego szkła kufle są dość szerokie, niekiedy pękate, w związku z czym zastosowanie uchwytu jest niezbędne dla zwiększenia wygody picia serwowanego w nich piwa. Współcześnie z atrakcyjnie dekorowanych kufli korzystają już tylko nieliczne lokale. Najczęściej podaje się w nich piwo ciemne lub mocne lagery. W tradycyjnych kuflach mogą być serwowane również piwa kraftowe – możemy się z tym spotkać, gdy korzystamy z usług tradycyjnego pubu.

Pilsner glass inaczej nazywane pilsner flute to klasyczne szkło do piwa, z jakim możemy spotkać się w większości współczesnych barów, pubów czy lokali gastronomicznych. Takie szklanki mają płaskie dno i stopniowo rozszerzają się ku górze, co z jednej strony zapewnia większy komfort chwytu, a z drugiej pomaga w wydobyciu naturalnych aromatów. Dzięki dużej przejrzystości cienkiego szkła w atrakcyjny sposób wyeksponowany jest również kolor i stopień nasycenia piwa dwutlenkiem węgla. W takich szklankach może być podawany każdy gatunek piwa, choć jak sama nazwa wskazuje, zaprojektowano je z myślą o piwie typu pils. Pilsner glass będzie zatem idealnym wyborem, jeśli szukasz uniwersalnego szkła do piw typu lager, ewentualnie piw niepasteryzowanych.

Weizen w tłumaczeniu z języka niemieckiego na polski oznacza pszenicę, w związku z czym jest to typowe szkło do piwa pszenicznego. Najczęściej w takich szklankach serwuje się piwa niepasteryzowane, naturalnie mętne, o dość łagodnym smaku. Weizen ma formę smukłej i wysokiej szklanki z płaskim dnem, z wąskim dołem i pękatą górą. Pełna transparentność szkła pomaga wyeksponować naturalną barwę złocistego trunku, a pękaty, zwężająca się na szczycie kielich, w uwydatnieniu gęstej piany. Jeśli zastanawiasz się, jakie szkło do piwa pszenicznego będzie najlepsze, odpowiedź wydaje się prosta, jest nią szklanka typu weizen.

Pinta jest rodzajem szerokiej, rozszerzającej się ku górze szklanki wykonanej z cienkiego szkła. Ze względu na charakterystyczny kształt jest idealnym wyborem do serwowania bogatych w aromaty piw górnej fermentacji, zwłaszcza piw kraftowych typu IPA (India Pale Ale) czy AIPA (American India Pale Ale). W pintach mogą być serwowane również bałtyckie portery czy wytwarzane z prażonego słodu jęczmiennego, zawierające dużo ekstraktu stouty. Nazwa tych charakterystycznych szklanek wywodzi się od jednostki miary stosowanej głównie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii – pinta imperialna to 568,26 ml, a amerykańska 473,2 ml. Stąd pinty stosowane w Stanach Zjednoczonych są wyraźnie mniejsze od ich tradycyjnych, angielskich i irlandzkich odpowiedników.

Kieliszki do piwa

Pokal to rodzaj kieliszka do piwa. W odróżnieniu od standardowej, smukłej szklanki z płaskim dnem, jest on wyposażony w szklaną nóżkę z podstawką. Pokale dostępne są w różnych pojemnościach i kształtach kielicha. Najczęściej stosuje się je w restauracjach i eleganckich lokalach. Ze względu na zastosowanie cienkiego szkła o wysokiej transparentności pokale dają możliwość wyeksponowaniu naturalnej barwy piwa i stopnia jego nasycenia dwutlenkiem węgla. W pokalach można serwować każdy gatunek złocistego trunku. Najczęściej są to popularne lagery, ale równie dobrze mogą to być zachwycające bogactwem aromatów i różnorodnością oryginalnych smaków, regionalne piwa kraftowe typu IPA – piwo górnej fermentacji.

Tulip to charakterystyczne szkło do piwa nieco przypominające pokal, ale z wyraźnie profilowaną czarką nawiązującą do kształtu tulipana. Pękaty, zwężający się ku górze i ponownie delikatnie rozszerzający się kielich oraz krótka nóżka ze szklaną podstawką to powtarzalne elementy, którymi cechują się wszystkie tulipy. Najczęściej spotykamy się z nimi w krajach Beneluksu. Są idealnym wyborem do serwowania mocnych i aromatycznych piw belgijskich. Jeśli zatem zastanawiasz się jakie szkło do piwa typu stout lub kriek, idealnym wyborem będzie właśnie tulip. Jego charakterystyczny kształt pomaga w wydobyciu naturalnych aromatów, zapewniając maksimum satysfakcji podczas degustacji oryginalnych piw kraftowych i regionalnych.

Snifter to kolejny rodzaj szkła do piwa o kształcie kieliszka. Wyglądem przypomina kieliszek do brandy tylko w powiększonej wersji. Ma krótką nóżkę z podstawą i pękaty kielich zwężający się ku górze, co pomaga w wydobyciu naturalnych aromatów serwowanego w nim trunku. W szkle do piwa typu snifter najczęściej podawane są kraftowe piwa górnej fermentacji, o głębszych i bogatszych smakach. Z tego typu szkłem możemy spotkać się na różnego rodzaju degustacjach i pokazach piw rzemieślniczych, zwłaszcza gdy są to trunki z dużą zawartością ekstraktu, mocne oraz ciemne.

Optymalna temperatura piwa i sposób jego nalewania

Gdy już znasz najpopularniejsze rodzaje szkła do piwa i wiesz, w jakich szklankach najczęściej serwuje się jego określone gatunki, zapoznaj się również z informacjami na temat ogólnych zasad serwowania piwa – w jakiej temperaturze powinno być przechowywane i podawane i jak należy nalewać je do szklanek. To przydatne informacje, dzięki którym zyskasz możliwość cieszenia się pełnią głębi naturalnych aromatów i to nie tylko piw górnej fermentacji, ale także klasycznych piw typu lager, takich jak pilzner, koźlak czy porter bałtycki.

Według specjalistów optymalna temperatura przechowywania piwa nie powinna być niższa niż 3 stopnie Celsjusza. W innym przypadku stracimy jego naturalne właściwości smakowe. Temperatura podawania powinna być nieco wyższa. W zależności od gatunku mieści się ona w zakresie od 3 do 13 stopni Celsjusza – pomijamy oczywiście piwa grzane. Zasadniczo przyjmuje się, że piwa lekkie typu pils lepiej smakują, gdy są wyraźnie schłodzone. Nieco wyższa temperatura serwowania piw o bardziej złożonych smakach, typu ale, sprzyja wyeksponowaniu ich naturalnych, głębokich aromatów. Piwa kraftowe typu IPA powinny być zatem podawane, gdy ich temperatura będzie wyższa niż 7 stopni Celsjusza.

Sposób nalewania piwa jest równie ważny, jak jego temperatura czy rodzaj szkła, w którym je podajemy. Sprawdzonym sposobem na uniknięcie silnego spienienia piwa nalewanego do kufla, szklanki czy kieliszka, jest nachylenie szkła pod kątem około 45 stopni. Piwo powinno być nalewane powoli, z niedużej wysokości. Pod koniec napełniania szklanki należy przywrócić ją do pionu, dzięki czemu na powierzchni pojawi się niewielka warstwa piany – 2-3 cm to optimum. Biała pianka chroni przed szybką utratą naturalnych aromatów, pozwalając wydobyć pełnię esencji naturalnego smaku słodu i chmielu, ewentualnie innych wzbogacających aromat piwa składników.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat