Popcorn za jedyne 39,99 zł! Limitowany nakład. KUP

Największe piwne festiwale w Polsce i na świecie!

07 Wrzesień 2022 rok, godzina 12:57

Jeśli szukasz okazji do spróbowania oryginalnego piwa kraftowego lub zwyczajnie chcesz się dobrze bawić w towarzystwie znajomych przy kuflu złocistego, bursztynowego lub ciemnego jak kawa trunku, mamy dla Ciebie kilka miejsc do odwiedzenia. Na liście znajduje się lokalny festiwal piwny, międzynarodowe targi piwne oraz kilkudniowa impreza piwna w Niemczech, Czechach lub Anglii.

Największe piwne festiwale w Polsce i na świecie!

Popularne festiwale piwne na świecie

Praktycznie każdy zna niemiecki Oktoberfest, ale czy znasz również podobne festiwale, każdego roku organizowane w Czechach i Anglii? Oto lista najpopularniejszych imprez piwnych na świecie.

Oktoberfest

To najpopularniejszy festiwal piwny na świecie. Zwyczajowo organizowany jest w drugiej połowie września i kończący się w pierwszą niedzielę października. Ze względu na pandemię koronawirusa w 2020 i 2021 roku festiwal się nie odbył – był to pierwszy taki przypadek, w ponad 200-letniej historii.

W ostatnich latach przed pandemią, w Oktoberfest uczestniczyło średnio 6 mln osób i wypijano podczas niego 5 mln litrów piwa – zwyczajowo jest to piwo sprzedawane w charakterystycznych litrowych kuflach, ale można również kupić piwa butelkowe. Na terenie imprezy ustawianych jest kilkanaście olbrzymich namiotów – hal piwnych. Część z nich należy do organizatora, a część do znanych browarów z całego świata.

Historia Oktoberfest sięga 1810 roku i w nierozerwalny sposób związana jest z w bawarską stolicą, Monachium. W 2022 roku inaugurację imprezy zaplanowano na 19 września, a zakończenie na 3 października (Święto Zjednoczenia Niemiec).

London Craft Beer Festival

To idealna impreza dla tych wszystkich, którzy kochają piwo kraftowe, pochodzące z mniejszych browarów, lokalne, o niezwykle charakterystycznym smaku. W tym roku ten kultowy festiwal piwny obchodził 10 rocznicę i wydarzeniu towarzyszyła dodatkowa oprawa artystyczna.

London Craft Beer Festival 2022 zorganizowano w Tobacco Dock w Londynie. Na imprezę zaproszono przedstawicieli najpopularniejszych lokalnych browarów oraz ponad 20 browarów amerykańskich. Udział w tym festiwalu, to możliwość, aby poznać różne rodzaje piwa z Wysp Brytyjskich, Stanów Zjednoczonych i innych zakątków świata. Wydarzenie zwykle organizowane jest w połowie sierpnia.

Great British Beer Festival

To kolejna międzynarodowa impreza piwna, w której warto wziąć udział, by raczyć się doskonałej jakości piwem, smacznym jedzeniem i muzyką na żywo. Brytyjski festiwal piwny organizowany jest w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia i trwa od wtorku do soboty. To nie tylko festiwal, ale i prawdziwe targi piwne z konkursem na najlepszy trunek imprezy – Champion Beer of Britain. W imprezie każdego roku uczestniczą setki tysięcy osób. W sprzedaży pojawia się blisko 1000 różnych trunków, w tym około 500 piw brytyjskich i 200 zagranicznych, a także cydry i perry. O skali imprezy może świadczyć liczba obsługujących ją wolontariuszy – około 1000 osób. W ostatnich latach Great British Beer Festival odbywał się w Olympia London.

Pilsner Fest w Plzeň

W rocznicę uwarzenia pierwszej porcji piwa Pilsner Urquell, 4 października w Pilźnie organizowany jest największy czeski festiwal piwny. Imprezie towarzyszą nie tylko degustacje popularnego na całym świecie piwa pochodzącego z miejscowego browaru, ale także liczne wydarzenia artystyczne i kulturalne. Przy okazji udziału w wydarzeniu można zwiedzić pilzneński browar i Muzeum Browarnictwa, wziąć udział w procesie warzenia piwa, a nawet przebrać się w charakterystyczny strój z przełomu XIX i XX wieku.

Popularne festiwale piwne w Polsce

Piwne festiwale odbywają się również w Polsce. Co ciekawe, z roku na rok jest ich coraz więcej. Poniżej lista trzech najciekawszych imprez dla fanów piwowarstwa.

Chmielaki Krasnostawskie

To najstarszy polski festiwal promujący piwną kulturę. Impreza ma cykliczny charakter i odbywa się w Krasnymstawie od 1971 roku. To jednocześnie festiwal i targi piwne, w których mogą wziąć udział zarówno polscy, jak i zagraniczni producenci piwa. Program festiwalu obejmuje szereg imprez towarzyszących. W 2022 roku były to m.in. zawody wędkarskie, turniej plażowej piłki siatkowej, piknik paralotniowy i kiermasz sztuki ludowej.

Festiwal Chmielaki Krasnostawskie ma otwarty charakter i mogą wziąć w nim udział zarówno mieszkańcy miasta, jak i osoby przyjezdne. W tym roku Chmielaki odbywały się w dniach 19-21 sierpnia. Chmielaki Krasnostawskie mają własne konkursy – Konsumencki Konkurs Piw i Najlepsze Piwo z Polskimi Odmianami Chmielu.

Poznańskie Targi Piwne

Jeśli lubisz piwa świeże, kraftowe, pochodzące z małych browarów, koniecznie weź udział w cyklicznej imprezie poznańskiej. Poznańskie Targi Piwne odbywają się od 2013 roku, a od 2017 roku są połączone z Street Food Spot, a całe wydarzenie odbywa się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Dzięki temu podczas targów można nie tylko napić się doskonałej jakości piwa, ale i skosztować oryginalnych potraw z różnych zakątków świata. W 2022 roku impreza planowana jest na 18-19 listopada.

Warszawski Festiwal Piwa

Smakoszom regionalnych piw kraftowych polecamy zarówno wiosenną, jak i jesienną odsłonę słynnego warszawskiego festiwalu piwa. Impreza organizowana jest od 2014 roku, za każdym razem zapewniając miłośnikom piw klasycznych, nowofalowych i zupełnie zwariowanych możliwość skosztowania ich ulubionych trunków. Warszawski Festiwal Piwa to także strefa street food dla osób spragnionych nowych doznań kulinarnych. Najbliższa edycja jesienna festiwalu planowana jest na dni 13-15 października. Wydarzenie zostanie zorganizowane na stadionie Legii w Warszawie.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat