Kilka wskazówek jak powinno wyglądać warzenie piwa!

04 Maj 2022 rok, godzina 11:02

Jeśli lubisz piwa kraftowe o bardziej złożonym smaku, możesz zacząć przygotowywać je samodzielnie. Wbrew pozorom warzenie piwa nie jest trudne i spokojnie można to robić w warunkach domowych. Potrzebujesz jedynie podstawowego sprzętu do gotowania (warzenia) i fermentacji, miejsca oraz czasu. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić piwo w domu i czy w ogóle ma to sens, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią tekstu, ze wskazówkami i ogólnymi poradami dla piwowarów-amatorów.

Kilka wskazówek jak powinno wyglądać warzenie piwa!

Produkcja piwa w domu – czy warto?

Samodzielne warzenie piwa nie musi być trudne, zwłaszcza jeśli korzystasz z gotowych brewkitów. Nie jest to jednak dobry wybór dla każdego. Jeśli po piwo sięgasz sporadycznie, zdecydowanie wygodniej jest po prostu pójść do sklepu i zamiast zastanawiać się, jak zrobić piwo kraftowe w domu, kupić gotowy produkt dobrej jakości. Współcześnie rzemieślnicze piwo można zamówić nawet przez internet. Wystarczy znaleźć lokalny browar, złożyć zamówienie i poczekać kilka dni na dostawę.

Samodzielna produkcja piwa w domu to opcja dla pasjonatów i miłośników aromatycznych trunków o niebanalnych smakach, zwłaszcza dla osób lubiących piwo nieszablonowe i pijących je w większych ilościach, nie tylko przy specjalnych okazjach. Warto pamiętać, że przygotowując zacier, zwykle otrzymamy surowiec na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt litrów piwa. Jeśli nie chcesz, żeby trunek się zmarnował, ktoś będzie musiał go wypić. Jeśli zatem piwo pijesz jedynie okazjonalnie, zabawa w domowy browar nie ma większego sensu.

Tworzenie własnych receptur i samodzielne warzenie piwa może być ciekawym i wciągającym hobby, zwłaszcza jeśli z gotowych brewkitów lub niechmielonych ekstraktów słodowych przejdziesz na wyższe poziomy wtajemniczenia i z ziaren zbóż zaczniesz przygotowywać wyjściowe zaciery. To procedura wymagająca czasu i dużej precyzji, ale gwarantująca maksimum satysfakcji. Jeśli nauczysz się przygotowywania zacierów, możesz również obniżyć koszty. Dzięki temu piwo domowe będzie nie tylko w pełni oryginalne, ale i stosunkowo tanie, znacznie tańsze, niż stworzone na bazie gotowego brewkitu.

Jak warzyć piwo? To musisz wiedzieć!

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zrobić piwo w warunkach domowych, w pierwszej kolejności zapoznaj się z podstawowymi pojęciami związanymi z jego produkcją.

Co to jest zacier? To mieszanina wody i roztartych ziaren zbóż, najczęściej jęczmienia, którą podgrzewa się do temperatury około 65 stopni Celsjusza, by doszło do rozkładu skrobi na cukry proste. Dzięki temu powstaje słód, który w dalszym etapie produkcji piwa stanie się pożywką dla drożdży.

Co to jest brzeczka? To półprodukt wykorzystywany w procesie warzenia piwa, składający się z wody, słodu zbożowego i ewentualnie niesłodowanych dodatków, takich jak glukoza, miód lub cukier. Brzeczka jest klarowną cieczą powstałą po filtracji zacieru.

Co to jest brewkit? To nachmielony ekstrakt słodowy przeznaczony do szybkiej produkcji piwa w warunkach domowych. To nic innego jak zagęszczona brzeczka piwna z chmielem, którą wystarczy podgrzać, dodać drożdże i odstawić do fermentacji.

Co to jest ekstrakt słodowy? To odparowana brzeczka będącą skoncentrowaną formą słodu zbożowego, najczęściej jęczmiennego określonego gatunku, dedykowanego produkcji piwa o specyficznym smaku i charakterze. W sprzedaży znaleźć można również ekstrakty słodowe pszeniczne, a nawet żytnie.

Co to jest warzenie piwa? To procedura gotowania brzeczki z chmielem w specjalnym kotle warzelnym lub w warunkach domowych, w dużym garnku. Do ugotowanej i przestudzonej brzeczki dodaje się drożdże i całość poddaje fermentacji w zbiorniku fermentacyjnym. W szerszym rozumieniu warzeniem piwa określany jest to cały proces jego produkcji.

Jeśli korzystasz z gotowych brewkitów, przygotowanie piwa zajmie niewiele czasu i nie będzie wymagało stosowania specjalistycznych akcesoriów. To najprostszy, ale i dość drogi przepis na piwo własnej roboty. Dlatego większość domowych piwowarów zamiast brewkitów wybiera tańsze ekstrakty słodowe, które następnie miesza z wodą i podgrzewa z dodatkiem chmielu.

Jeśli interesuje Cię warzenie piwa krok po kroku, od podstaw, musisz jeszcze poświęcić czas na samodzielne przygotowanie zacieru i jego późniejsze odfiltrowanie. Wymaga to nie tylko cierpliwości, ale i dużej precyzji, a także wykorzystania dodatkowego sprzętu.

Jakie akcesoria do warzenia piwa?

Podstawowy zestaw sprzętu do przygotowania piwa z brewkitu lub ekstraktu słodowego niechmielonego składa się z pojemnika fermentacyjnego ze szczelną pokrywą, dedykowanej mu rurki fermentacyjnej i kranika, co ułatwia późniejsze rozlewanie piwa do butelek. Przydatnym sprzętem jest również termometr i cukromierz, czyli urządzenie do pomiaru stężenia cukru. Najprostszy zestaw do warzenia piwa w warunkach domowych to wydatek rzędu 100-200 zł.

Jeśli interesuje Cię warzenie piwa krok po kroku, od momentu przygotowania zacieru, przez podgrzewanie brzeczki z chmielem, a na drożdżowej fermentacji i butelkowaniu kończąc, musisz zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które pozwolą zachować większą kontrolę nad całym procesem warzenia i w pewnym zakresie go sprofesjonalizować.

Profesjonalny zestaw do warzenia piwa, oprócz fermentatora i dedykowanych mu akcesoriów, będzie składał się również z wysokiej klasy areometru z menzurką, wskaźnika skrobi, mieszadła i filtratora, precyzyjnego termometru do kontrolowania temperatury zacieru oraz dodatkowego termometru do pojemnika fermentacyjnego, do sprawdzania temperatury podczas procesu fermentacji. W skład takiego zestawu wchodzi również kapslownica, butelki i kapsle, różnego rodzaju węże elastyczne, rurki, kraniki i inne drobne akcesoria.

Jak zrobić piwo? O tym pamiętaj!

Oryginalne, samodzielnie przygotowane piwo domowe to doskonała propozycja na grilla lub dowolnie inne spotkanie towarzyskie. Jeśli nie masz doświadczenia, najlepiej zacznij od gotowych brewkitów. Jeśli będziesz trzymać się instrukcji i nie popełnisz rażących błędów przy podgrzewaniu brzeczki i w procesie fermentacji, piwo powinno się udać.

Jeśli chcesz zaoszczędzić, masz nieco więcej czasu i nie boisz się zaryzykować, przygotuj własny zacier. Możesz kupić ziarno jęczmienia i samodzielnie je ześrutować lub zamówić surowiec już rozdrobniony. Jeśli nie wiesz, jak zrobić piwo z zacieru lub nie masz na to czasu, wybierz gotowy ekstrakt słodowy preferowanego gatunku, bez chmielu.

Samodzielne warzenie piwa z wykorzystaniem brzeczki na bazie przefiltrowanego zacieru lub gotowego ekstraktu słodowego wymaga gotowania, w którego trakcie dodajemy chmiel. Pierwszą dawkę chmielu dodajemy po około 30 minutach gotowania. Odpowiada ona za charakterystyczną goryczkę piwa. Drugą dodajemy na sam koniec. Dzięki niej piwo zyska oryginalny aromat. Gotowanie brzeczki powinno trwać około 60 minut.

Przed dodaniem drożdży brzeczkę należy odfiltrować i wystudzić. Jeśli temperatura płynu będzie zbyt wysoka, drożdże zginą. Najprostszy sposób na szybkie wychłodzenie brzeczki to umieszczenie garnka lub pojemnika fermentacyjnego, do którego już przelaliśmy brzeczkę, w wannie z zimną wodą. Im dłużej brzeczka będzie stygła, tym większe ryzyko jej zanieczyszczenia przez bakterie i niepowodzenia późniejszej fermentacji.

Proces fermentacji to co najmniej 14 dni, przy czym początkowa faza jest niezwykle burzliwa i trzeba uważać, by nie doszło do rozszczelnienia fermentatora. Proces powinien zachodzić w stałej temperaturze, zwykle w granicach 18-25 stopni Celsjusza, najlepiej w zaciemnionym miejscu. Faza spokojnej fermentacji jest dłuższa.

Po zakończeniu fermentacji piwo zlewamy do butelek, najlepiej z wykorzystaniem kranika z filtrem, dzięki czemu unikniemy przelania osadów. Przed zakapslowaniem do każdej butelki dodajemy niewielką ilość użytego wcześniej ekstraktu słodowego, glukozy lub zwykłego cukru. Dzięki temu pozostałe drożdże jeszcze chwilę popracują i piwo napełni się gazem.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat