COŚ Tropikalny za 1zł przy zamówieniu za min. 250zł! Zamów teraz!

Jak zrobić grzane piwo?

14 Październik 2021 rok, godzina 12:31

Popularny grzaniec to alkoholowy napój na bazie piwa lub wina, wzbogacony różnego rodzaju dodatkami nadającymi mu dość specyficzny smak i według powszechnej opinii, również specjalne, pożądane przez wielu właściwości. W medycynie ludowej grzane piwo zalecane było m.in. jako sposób na złagodzenie objawów przeziębienia.

Sposób przygotowania grzanego piwa

Klasyczny grzaniec piwny to napój alkoholowy przygotowany na bazie wybranego gatunku piwa z dodatkiem wybranych przypraw korzennych, miodu, cukru, ewentualnie owoców lub gotowej mieszanki przeznaczonej do przygotowania tego typu trunku – przyprawę do grzańca wystarczy wymieszać z podgrzewanym piwem i gotowe. Oczywiście można przygotować również napój pozbawiony alkoholu, odpowiedni dla dzieci, kobiet w ciąży i abstynentów. Wystarczy, że tradycyjne piwo zastąpić jego bezalkoholowym odpowiednikiem.

Proces samodzielnego przygotowania piwnego grzańca jest bardzo prosty. Piwo pils lub dowolne inne należy przelać do większego garnka, dodać do niego wybrane wcześniej przyprawy lub inne ulubione składniki i podgrzewać na małym ogniu, ale nie gotować – gotowanie ma negatywny wpływ na smak grzańca i zmniejsza jego wartość jako trunku bogatego w cenne składniki odżywcze. Podczas podgrzewania piwo należy mieszać, co pomoże w jego odgazowaniu i wydobyciu aromatów z dodanych do niego przypraw. Aby mieć pewność, że piwny grzaniec będzie zupełnie wolny od gazu, można otworzyć piwo nieco wcześniej, by straciło gaz w sposób naturalny. Ciekawym sposobem na wzmocnienie aromatów zawartych w przyprawach jest również odstawienie grzańca na kilka godzin. Wówczas trunek trzeba będzie jeszcze raz podgrzewać, ale jego esencjonalność zdecydowanie się zwiększy. Grzane piwo przed podaniem do konsumpcji należy przelać przez sitko – w ten sposób pozbędziemy się pływających w nim przypraw czy kawałków owoców.

Składniki do grzańca

Nie ma czegoś takiego, jak jeden uniwersalny przepis na grzane piwo. Każdy ma własne upodobania i wybiera nieco inne smaki. Wspólnym mianownikiem wszystkich przepisów na piwnego grzańca jest jedynie piwo. Trzeba jednak pamiętać, że i ono dobierane jest pod kątem indywidualnych preferencji. Bazą takiego trunku równie dobrze może być zatem jasne piwo pils, jak i ciemne, zwykle zdecydowanie słodsze piwo przygotowane z palonego słodu. Zasadniczo przyjmuje się, że do przygotowania aromatycznego grzańca z przyprawami korzennymi najlepiej nadają się dość neutralne w smaku piwa niepasteryzowane jasne. Miłośnicy słodkich smaków chętnie sięgają natomiast po piwa mocne, z dużą zawartością ekstraktu. Oczywiście grzane piwo można również osłodzić przy pomocy miodu, który jest nieodłącznym elementem wielu tradycyjnych przepisów.

Podstawowymi dodatkami do piwa grzanego są przyprawy korzenne. Zaliczamy do nich tradycyjne przyprawy z Wysp Korzennych (Moluki – grupa wysp Archipelagu Malajskiego należących do współczesnej Indonezji), takie jak cynamon, goździki czy gałka muszkatołowa. Do kategorii przypraw korzennych zalicza się obecnie również anyż, imbir, kurkumę, kardamon, wanilię, szafran, a nawet pieprz czarny i kolorowy, ziele angielskie czy kmin rzymski. Jeśli zastanawiacie się, jak zrobić grzane piwo w wersji tradycyjnej, wystarczy dodać do niego właśnie ulubione przyprawy korzenne – jedną lub kilk, w odpowiadających własnym upodobaniom proporcjach.

Klasycznym dodatkiem do piwnego grzańca jest również wspomniany miód. Przy jego pomocy nie tylko osłodzimy piwny trunek, ale także podkreślimy jego smak. Do słodzenia piwa możemy wykorzystać aromatyczny miód wielokwiatowy lub rzepakowy, charakterystycznie pachnący miód lipowy czy zdecydowanie ostrzejszy, lekko piekący w smaku miód gryczany. Warto pamiętać, że miód zawiera wiele pożądanych substancji aktywnych i zmieszany z grzanym piwem może pomóc m.in. w zredukowaniu nieprzyjemnych objawów przeziębienia lub grypy.

Owocowe, zwłaszcza cytrusowe dodatki (cytryna, pomarańcza) to znak rozpoznawczy wielu współczesnych przepisów i ciekawy pomysł na przełamanie intensywnie korzennego smaku tradycyjnego grzańca. Przepis na grzane piwo o orzeźwiającym smaku niemal zawsze zawierał będzie dodatek egzotycznego owocu. Najczęściej jest nim cytryna lub pomarańcza, ale można eksperymentować również z sokami owocowymi – dobrym przykładem jest sok malinowy – czy owocami suszonymi, takimi jak rodzynki sułtańskie.

W niektórych przepisach na piwo grzane znajdziemy również orzechy, na przykład migdały, a także charakteryzujące się specyficznym aromatem pierniki czy równie intensywnie pachnący chleb żytni na zakwasie. Niekiedy do grzanego piwa dodaje się także inne alkohole, by wzmocnić trunek i dodać mu pożądany aromat. Nie powinno jednak być ich zbyt dużo, by nie zdominowały smaku samego piwa. Zwykle wystarczą 1-2 małe kieliszki na litr aromatycznego, piwnego trunku. Interesującym dodatkiem są również żółtka utarte z cukrem. Dodając kogel-mogel do grzańca, trzeba jednak uważać, by się nie ściął.

Grzane piwo z imbirem

To jeden z najpopularniejszych grzańców, który ze względu na intensywny aromat i zdrowotne właściwości imbiru polecany m.in. w ramach profilaktyki przeziębień, a także w celu łagodzenia nieprzyjemnych objawów choroby, takich jak ból gardła czy zapchany nos. Jak zrobić grzane piwo z imbirem? To naprawdę wyjątkowo proste!

  • Składniki:
  • 0,5 l piwa niepasteryzowanego jasnego
  • kawałek świeżego imbiru, ewentualnie imbir suszony
  • miód lub cukier
  • goździki
  • cynamon
  • cytryna

Do garnka wlewamy wybrane, wcześniej otwarte piwo niepasteryzowane o możliwie łagodnym i neutralnym smaku – możemy wybrać zwykłe piwo pils lub trunek rzemieślniczy i je lekko podgrzewamy. Następnie dodajemy do niego łyżkę miodu, ewentualnie cukier, kilka goździków i szczyptę mielonego cynamonu. Świeży kawałek imbiru (wystarczą 2-3 cm korzenia) kroimy w plasterki lub grubą kostkę i dodajemy do piwa razem z plastrem cytryny. Całość podgrzewamy i co chwilę mieszamy. Staramy się nie doprowadzać do wrzenia. Przed podaniem grzane piwo warto przecedzić, dzięki czemu będzie się je wygodniej piło – oczywiście można podawać również z pływającymi w nim kawałkami imbiru, cytryną i goździkami.

Grzaniec na słodko

To przepis na grzane piwo dla osób preferujących mocniejsze trunki o charakterystycznym słodkim smaku. Idealny wybór, gdy chcemy się rozgrzać.

  • Składniki:
  • 0,5 l mocnego piwa jasnego lub ciemnego
  • 2-3 łyżki miodu wielokwiatowego, rzepakowego lub lipowego
  • kilka goździków
  • cytryna

To jeden z najprostszych przepisów na piwnego grzańca. Do jego przygotowania najlepiej wybrać mocne piwo pils lub ciemny, naturalnie słodki trunek przygotowany z palonego słodu. Piwo wlewamy do garnka i podgrzewamy na wolnym ogniu, w międzyczasie dodając do niego 2-3 łyżki ulubionego gatunku miodu, kilka goździków i dla przełamania słodkiego smaku przynajmniej jeden plaster cytryny – możemy wycisnąć sam sok z cytryny. Całość podgrzewamy przez kilka-kilkanaście minut, stale mieszając, tak by nie doprowadzić do wrzenia. Przelewamy do szklanek i pijemy, zanim wystygnie.

Wzmacniające piwo grzane z jajkiem

To doskonały wybór dla osób doświadczających pierwszych objawów przeziębienia lub grypy. Trunek nie tylko rozgrzewa, ale i wzmacnia, pomagając w walce ze zbliżającą się chorobą.

  • Składniki:
  • piwo rzemieślnicze, najlepiej jasne niepasteryzowane
  • 2 jajka
  • cukier
  • kilka ziaren goździków
  • cynamon mielony lub w kawałku
  • kilka ziarenek kardamonu
  • plaster cytryny
  • miód

Najlepiej na 1-2 godziny przed przygotowaniem otworzyć piwo, by straciło gaz. Następnie przelewamy je do garnka z grubym dnem i podgrzewamy na małym ogniu. Dodajemy przyprawy korzenne oraz plaster cytryny i łyżkę miodu dowolnego rodzaju. Rozbijamy jajka i oddzielamy żółtka, które ucieramy z cukrem – do żółtek można dodać odrobinę zimnego piwa, dzięki czemu kogel-mogel będzie miał rzadszą konsystencję i łatwiej się rozprowadzi. Grzaniec zdejmujemy z ognia i powoli dodajemy do niego wcześniej utarte żółtka. Całość delikatnie mieszamy i przelewamy do kufli lub szklanek. Gotowe!

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat