Jak przechowywać piwo?

25 Luty 2022 rok, godzina 07:29

Większość osób kupione w sklepie piwo odruchowo umieszcza w lodówce i o ile w przypadku tradycyjnych lagerów jest to jak najbardziej zasadne, o tyle w odniesieniu do mocnych piw oraz tych z wysoką zawartością ekstraktu już niekoniecznie. Co warte podkreślenia, w odpowiednim przechowywaniu piwa znaczenie ma nie tylko temperatura, ale także pozycja, w jakiej ustawiamy butelki. Trzeba również wspomnieć o możliwości leżakowania piwa. Dla niektórych gatunków piw jest to wręcz wskazane.

Temperatura przechowywania piwa

Schłodzony pils nie tylko gasi pragnienie, ale i skutecznie orzeźwia, zapewniając przyjemne doznania smakowe, zwłaszcza przy upalnej aurze. Czy jednak takie piwo powinno być od momentu zakupu przechowywane w niskiej temperaturze, na dolnej półce lodówki? A może należy schładzać je dopiero przed podaniem?

Każdy ma własne upodobania i doświadczenia, ale większość specjalistów rzeczywiście zaleca przechowywanie piwa w lodówce. Najlepsza temperatura dla piwa typu lager to 4-8 stopni Celsjusza. Piwa mocne i z dużą zawartością ekstraktu lepiej przechowywać w temperaturach nieco wyższych (10-15 stopni Celsjusza). Jeśli jednak nie dysponujesz piwnicą, w której niemal zawsze jest chłodniej niż w domu, wówczas najlepszym rozwiązaniem wciąż pozostaje lodówka – pomijamy kwestię piw przeznaczonych do leżakowania, które można przechowywać w zaciemnionym miejscu, również w temperaturze pokojowej.

Dobre, mocne piwa, takie jak portery bałtyckie czy piwa belgijskie warto leżakować przez dłuższy czas, najlepiej w stałej temperaturze nieco wyższej niż w standardowej lodówce. Idealnym miejscem do przechowywania takich piw są różnego rodzaju piwniczki, w których przez cały rok panują podobne warunki, a wartość temperatury waha się w granicach zaledwie kilku stopni Celsjusza. Alternatywą może być specjalna lodówka na piwo, z szerokim zakresem regulacji temperatury przechowywania.

Zacienione miejsce na piwo

Dużą korzyścią wynikającą z przechowywania piwa w lodówce jest nie tylko możliwość jego schłodzenia do optymalnej dla danego gatunku temperatury, ale także osłonięcie go przed bezpośrednim działaniem słońca. Piwo, podobnie jak inne trunki, powinno być przechowywane w miejscu zacienionym. Promieniowanie słoneczne wywołuje niepożądane reakcje chemiczne, które wpływają na smak trunku. W przypadku piwa wystawionego na długotrwałe działanie słońca dochodzi do rozpadu izo-alfa kwasów pochodzących z chmielu, odpowiedzialnych za charakterystyczną goryczkę. Takie piwo może skwaśnieć i zwyczajnie stracić pożądane przez konsumenta walory smakowe.

Jeśli nie masz możliwości przechowywania piwa w lodówce lub piwnicy, alternatywnym miejscem może być zamykana szafa lub barek. Ważne, by odciąć dostęp promieniowania słonecznego. To właśnie dlatego wielu producentów piwa korzysta z brązowych butelek, które zatrzymują więcej światła niż butelki zielone, a tym bardziej przezroczyste. Poza tym warto pamiętać, że pozostawione na słońcu, zakapslowane butelki z piwem pils, a tym bardziej z piwami o dużej zawartości ekstraktu, mogą zwyczajnie wystrzelić – w wyniku reakcji chemicznych zainicjowanych przez światło we wnętrzu butelki zbiera się gaz, rośnie ciśnienie i kapsel może puścić.

W jakiej pozycji powinno przechowywać się piwo?

Butelkowane piwo, zwłaszcza domowej produkcji, z charakterystycznym osadem chmielowym lub drożdżowym, zawsze powinno być przechowywane w pozycji pionowej. Dzięki temu złocisty trunek będzie bardziej klarowny i podczas jego nalewania do szklanki, nie wymieszamy go z nieestetycznym, niesmacznym osadem.

Inaczej jest w przypadku piw, które ze swojej natury mają być mętne. Doskonałym przykładem takich trunków są piwa pszeniczne niepasteryzowane. Butelki z tego typu piwem można przechowywać w dowolnej pozycji. Przed podaniem i tak zawsze warto wstrząsnąć butelką, aby wyklarowany trunek wymieszał się z naturalnymi, pożądanymi w tym przypadku osadami.

Piwa leżakowane również można przechowywać w pozycji poziomej. Gdy zbliża się termin otwarcia butelki, warto ustawić ją jednak w pionie. Wówczas wszelkie osady osiądą na dnie i będziemy mogli raczyć się klarownym, wolnym od drobin, niezwykle aromatycznym trunkiem. Klasyczne, naturalnie klarowne piwa lager możemy przechowywać w dowolnej pozycji. Nie ma to większego wpływu na ich smak czy wygląd.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat