Tydzień CZESKI w Browarze Tenczynek! SPRAWDŹ

Ile alkoholu powinna kupić para młoda na wesele?

15 Sierpień 2022 rok, godzina 12:16

Organizacja ślubu i wesela to ogromne wyzwanie logistyczne. Dotyczy ono między innymi zakupu trunków, które będą kosztować weselni goście. W tym artykule podpowiadamy, jak podejść do tematu alkoholu na weselu – ile go powinno być, a także na jakie gatunki postawić.

Ile alkoholu powinna kupić para młoda na wesele?

Jaki alkohol na wesele?

Weselny alkohol to przede wszystkim wódka. Wiele par zamawia również bardziej luksusowe napoje, decydując się na whisky, rum, gin, wina, a nawet piwa. Ostateczną decyzję należy podjąć na podstawie preferencji gości – najczęściej kobiety preferują wino, a mężczyźni piwo i wódkę. Niektórzy miłują się także w rumie i ginie. Ilość poszczególnych trunków warto dobrać wprost proporcjonalnie do zainteresowania nimi. Od razu podpowiadamy, że w większości przypadków wódki powinno być najwięcej. Przodować może również wino (dla kobiet), whisky lub piwo. Najrzadziej wybierane są: gin oraz rum.

Wódka

Wódka króluje szczególnie wśród reprezentantów starszego pokolenia. Jej konsumpcją zajmuje się jednak większość osób obecnych na weselu – zarówno tych z „mocniejszą”, jak i „słabszą” głową. Dlatego warto zdecydować się na wysokiej jakości egzemplarze. Będą one nieco droższe niż standardowe rodzaje wódki, natomiast okażą się przyjemniejsze do picia i zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. kaca.

Wino

Nie wszyscy przepadają za winem – dlatego można kupić mniej butelek tego trunku, a w konsekwencji „poczęstować” gości winem z klasą. Czyli dołożyć kilkanaście złotych do butelki i mieć pewność, że uczestnicy wesela będą czuli się dobrze na następny dzień (pod warunkiem spożycia odpowiedniej ilości). Rekomendujemy zdecydować się na wina białe, różowe i czerwone (mogą być półwytrawne, wytrawne lub słodkie).

Piwo

Piwo na weselu? Jak najbardziej, pod warunkiem że zaskoczymy gości jakościowymi trunkami, a nie „sklepowymi strzałami”. Co mamy na myśli? Przede wszystkim trunki, które elegancko prezentują się na weselnych stołach. Koncernowe piwo może z powodzeniem zepsuć dekorację sali weselnej.

Istnieje wiele firm produkujących naprawdę ładne butelki z piwem. Trunek taki jest dodatkowo bardzo smaczny – konkretny rodzaj warto wybrać zgodnie z preferencjami uczestników wesela.

Na stole weselnym dobrze prezentują się piwa butelkowe (np. Piwo Myjebonga lub Tenczynek Marakuja). Dobrym rozwiązaniem dla miłośników ciemnego piwa jest Tenczynek Koźlak oraz Tenczynek Porter. Jeśli chodzi o nieco mocniejsze rozwiązania – sugerujemy 8.0% Doctor Brew Double IPA lub 7.1% Doctor Brew Molly IPA.

Whisky

Weselne spożywanie niekończących się ilości wódki odchodzi powoli w niepamięć. Trunek ten jest nadal przodujący na polskich weselach, natomiast wiele osób decyduje się również na whisky – szczególnie tych z młodszego pokolenia. W konsekwencji warto urozmaicić weselny repertuar o prezentowe, atrakcyjnie zapakowane wersje aromatycznej, esencjonalnej Whisky z renomowanych europejskich destylarni (np. Der Whisky).

Jak liczyć alkohol na wesele?

Dowiedzieliśmy się już, jaki alkohol na wesele wybrać. Niewątpliwymi liderami są kolejno: wódka, wino, piwo oraz whisky. Teraz warto wyjaśnić kwestię ilości trunków – czyli ile alkoholu na wesele, żeby wszyscy byli zadowoleni? W tym celu wykorzystamy prosty przelicznik.

Przelicznik alkoholu na wesele

Na każdego dorosłego gościa, który zobligował się, że pije alkohol, powinno przypadać minimum 0,5 litra wódki. To oczywiście szacunki zakładające wesele trwające wyłącznie jedną noc.

Dodatkowo przyjęło się, że na weselu musi być 100 ml szampana powitalnego na osobę. Polecamy również 1 butelkę wina i 0,5 l piwa na 2 lub 3 gości (z przewagą piwa jasnego). Jeśli chodzi o whisky, rum oraz gin – wedle uznania i preferencji gości, ponieważ w większości przypadków nie są to główne alkohole (uczestnicy weselni wybierają je sporadycznie).

Do tego wszystkiego należy doliczyć dodatkowo trunki na poprawiny.

Ile butelek wódki na wesele?

Butelka wódki 0,5 l na jedną osobę – to bardzo optymalne rozwiązanie. Zazwyczaj wesela na 100 osób oznaczają konieczność zakupienia 100 butelek wódki 0,5 l lub po prostu 50 litrów tego trunku.

Zapamiętaj!

Dokładnie te same obliczenia można stosować w przypadku większych wesel (np. ponad 200-osobowych) oraz mniejszych (np. 30-osobowych).

Ile whisky na wesele?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – whisky nie jest najczęściej głównym alkoholem. Warto jednak policzyć od 200 do 300 ml tego trunku na gościa.

Ile wina na wesele?

Szacunkowo na osobę przypada 1 butelka wina. Można jednak ograniczyć się nawet do 0,5 butelki na gościa, jeśli wśród naszych bliskich przodują głównie wódka i piwo.

Ile alkoholu powinna kupić para młoda na wesele? – podsumowanie

W dzisiejszym wpisie kompleksowo wyjaśniliśmy, ile alkoholu na wesele wybrać. Podpowiedzieliśmy odnośnie rodzajów trunków, a także omówiliśmy, jak wygląda standardowy przelicznik alkoholu na wesele. Jednocześnie przypominamy, że finalna decyzja na temat doboru konkretnych trunków oraz ich ilości zależy od naszych założeń i preferencji gości. Może okazać się tak, że niemal całkowicie zrezygnujemy z wódki na rzecz wysokiej jakości whisky, piwa lub wina. Niektóre przyjęcia weselne udowadniają jednak, że sama wódka na weselu również jest czymś naturalnym.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat